Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Tréning az örömért

20vreugde

Neveltetésünkből fakadó probléma, hogy sokkal inkább hatása alá kerülünk gondjainknak, életünkben felmerülő nehézségeinknek és lelki illetve testi fájdalmainknak, mint pozitív élményeinknek. Erősen fókuszálunk a negatív, destruktív érzéseinkre, míg a jó és építő gondolatainkra alig fordítunk figyelmet. Valahogy jobban a hatása alá kerülünk a rossznak. Talán az, hogy történelmünkben is sok volt a baj, az elnyomás, és a teher is rányomta érzelmi életünkre a bélyegét. Talán az is behatárol bennünket, hogy szüleink, nagyszüleink és az ő elődeik, hatalmas súlyokat vittek a hátukon, amik aztán tovább öröklődtek a következő generációra is. Amilyen körülmények közül jövünk, nagyban befolyásolja azt, hogyan fogjuk a későbbiekben megítélni és megélni a mindenkori jelen eseményeit életünkben. Nehéz megszabadulni egy 20, 30 vagy 40 éve belénk nevelt hozzáállástól, de azért nem lehetetlen!

Az örömtréning azért született meg, hogy megtanuljunk a jóra fókuszálni. Nem a rossz tagadását próbálja ránk erőszakolni, hanem hozzáállásunkon szándékozik javítani azért, hogy könnyebben, jobb szívvel tudjuk venni életünk akadályait. Legalább egy esélyt adjunk a módszernek, s ha érdemesnek tartjuk rá, akkor használjuk!

  • Vedd körbe magad kellemes élményekre emlékeztető illatokkal!
  • Régóta tudjuk, hogy az illatok emlékeket képesek bennünk felidézni. Sőt nemcsak maga az illat, hanem a rá való gondolás is képes múltbéli történések képeihez bennünket repíteni. Magyarán elég csak rágondolni a legkedvesebb emlékünk egyikére, melyhez valamilyen módon kapcsolódik egy vagy több illat és azután ezen az alapon elindulva, a kellemes közérzet megőrzésére való törekvésünk érdekében azon morfondírozni, hogyan lehetne abból vagy azokból az illatokból minél többet belecsempészni mindennapjainkba, melyek az emléknyomhoz tartoznak.
  • Végezz nagyfokú örömet okozó mozgásformákat!
  • Vagyis fedezzük fel, mik azok a mozgásfajták, amik a legtöbb örömet okozzák számunkra. Lehet ez munkavégzés közben felmerülő mozgásfajtától kezdve a golfedzésekig bármi. Gondoljuk át, hogyan tudnánk minél több időt találni a legkedveltebb mozgásformánkra és melyek voltak azok az időszakok az életünkben, mikor ez különleges örömforrást jelentett. Igyekezzünk megteremteni a feltételeket, amik által a mozgás beleszőhető a mindennapjaink lehetőségeibe és szánjunk rá időt rendszeresen.
  • Ápold legkedvesebb családtagjaiddal a kapcsolatot!
  • Van, aki az egész családját egyformán szereti, más pedig csak egyetlen családtaggal ápol komolyabb érzelmi kapcsolatot. A lényeg, hogy keressük, a szeretett személy társaságát és ápoljuk is a vele/ velük való kapcsolatunkat folyamatosan, mert kutatásokból kiderült, hogy egyetlen csoport (iskola, szakkör, munkahelyi viszonyok, klubok stb.) sincs olyan mély hatással ránk, mint családtagjaink.
  • Tanulj meg hinni!
  • Hinni annyit jelent: akarni. Csak azt tudjuk akarni, amiben hiszünk. Így csak azt tudjuk hinni, amit akarunk. Magyarán ha boldogságot akarunk, akkor hinnünk kell a boldogságban. Elvégre, ha hiszünk benne, akkor jobban vagyunk képesek akarni is azt. Meg kell teremtenünk a hitet ahhoz, hogy valamire tudjunk vágyni és ennek nincs köze a valláshoz. Ehhez csak hit kell, mert a gondolatainknak teremtőereje van. Ha a negatív képeket olyan élesen képesek vagyunk valóságosra festeni, akkor a pozitív vágyainkat, még erősebb hittel tudjuk megkomponálni!
  • Teremtsd meg az ízek harmóniáját!
  • Élvezzük az ízeket! Rágjunk lassan, s fogyasszunk olyan ételeket, amik kellemes közérzetet biztosítanak, s emlékeink között próbáljunk olyanra bukkanni, melyre igazi örömforrásként tekinthetünk.
  • Hallgass nyugtató, örömet okozó zenét!
  • Figyeljünk arra, milyen típusú zenét hallgatunk, mert egyes zenék szorongást keltőek is lehetnek, s mivel hatalmas az asszociációra való hatásuk, így negatív érzéseket kelhetnek bennünk. Tanuljuk meg milyen zene képes minket az öröm szárnyával repíteni, s melyik az, melyet jobb kerülnünk.
  • Legyen minimum egy igaz, jó barátod!
  • Persze ehhez nem árt tisztázni, hogy mit jelent számunkra a barátság, s milyenek az emberi kapcsolataink. Egy narcisztikus ember számára a barátság csak egy eszköz arra, hogy két ember adjon magából valamit, ami a másikban nincs. Ezzel szemben az igazi barátságban a feleknek mindene közös. Természetesen nem két ember teljes azonosságáról beszélünk, hanem a kapcsolat, érdeknélküliségéről.
  • Ismerd fel, a természet mely elemei jelentenek számodra örömet!
  • Vagyis milyen vidékeket szeretünk kifejezetten? Alföldet, hegyvidéket, tópartot, erdőt? Milyen állat, növény a kedvencünk? Melyik madár csicsergése a legszebb? Mi nyugtat bennünket a leginkább? Melyik az a természeti elem, ami a legnagyobb és legkellemesebb hatással van ránk? Hogyan érhetjük el, hogy ezekből a legtöbbet élvezhessük? Ismerjük fel, mi lenne a számunkra legkedvezőbb!
  • Teremtsd meg életkörülményeidben a harmonikus közeget!
  • Kedvenc szín a falon, festmények, képek, kis szobrok a kedvenc művészünktől, vagy stílusirányzatból, formák és anyagok, mely a szépérzetünkre hatással vannak.
  • Légy aktív tagja a közösségeknek, melyekhez tartozol!
  • Legyünk egyénként és csoporttagként is jelent ott, ahol jó a közérzetünk. Gondolkozzunk el, a közösségekben kiket szeretünk kifejezetten, s nekik milyen tulajdonságaik vannak. Vegyük azokat, akiket nem különösebben kedvelünk, s nézzük át, nekik milyen jó tulajdonságaik vannak! Mit kellene tenni, hogy a különböző közösségekben jobban szeressenek bennünket?
  • Szerezz egészséges öntudatot, énképet és önbizalmat magadnak!
  • Vagyis fókuszáljunk külső és belső jó tulajdonságainkra. Kerüljük önmagunk lebecsmérlését, igyekezzünk pozitívan fogalmazni önmagunkról. Gondoljuk át, milyen emberré szeretnénk válni, s emlékezzünk vissza olyan helyzetekre, ahol sikeresen tudtunk helyt állni.
  • Végezz olyan munkát, melyben kiteljesedhetsz!
  • Sajnos sokszor a szükséglet nagyúr, s vannak olyan helyzetek, amikor nem válogathatunk abban, hogy mit vállalunk el pénzkereset céljából. Mégis, ha azt vesszük alapul, hogy a munkának olyan dolognak kellene lennie, amelyben örömünket leljük, akkor az lehet akár egy vers megírása is, vagy a nagytakarítás tavasszal, vagy egy új asztal összeeszkábálása is. A lényeg, hogy amit teszünk, örömmel tegyük!
  • Fedezd fel újra a játék örömét!
  • Nem kell ahhoz gyereknek lenni, hogy játszunk. Rengeteg felnőtteknek szóló játék van, mely jó hangulatba hoz bennünket és kellemes időtöltésnek bizonyulhat, amennyiben nyitottak vagyunk rá. Igaz ugyan, hogy a munka nemesít, de a játék megadja annak a lehetőségét, hogy játékosan is dolgozhassunk akár. Emlékezzünk vissza gyermekkorunk kedvenc játékaira és merítsünk ötleteket a felnőtt világba belőlük, hogy kisebb-nagyobb csoportokban újra éleszthessünk játékos oldalunkat.
  • Találj vagy szentelj időt kedvenc hobbidra!
  • Válasszunk valami olyasmit, ami nemcsak a magunk számára okoz örömet, hanem általa másoknak is. Mondjuk, ha a sétálás a hobbink, akkor járjunk el gyakran, s kicserélt emberként térünk vissza otthonunkba. Örömünk így átragad környezetünkre is, s szívesebben fognak velünk időt tölteni. Ha rajzolni szeretünk, fókuszáljunk az elménkben megjelenő elképzelésre, majd kezünk segítségével testesítjük meg azt a valóságban. A lényeg, hogy fejlesszük ügyességünket azokban a tárgyakban, amik fokozott örömet idéznek elő bennünk!
  • Éld meg teljes egészében a szerelmet és a szexualitást!
  • Azaz vegyük át magunkban mi az, amivel örömet okoz nekünk a párunk, s mi az, amivel mi örömet szerezhetünk neki. Gondoljuk végig, hogyan tudnánk elfogadni a zavaró tulajdonságait. Tudatában vagyunk annak, hogy mennyi jót kaptunk már tőle eddig is? Végül pedig elmélkedjünk el azon, hogy mit tehetünk azért, hogy továbbra is szeressük egymást.

Az örömtréning látszólag egyszerű dolgok sorozatából áll. Mindennapi életünket nagy része így vagy úgy képezi, a lényeg csupán az, milyen szemléletmóddal közelítünk mindezek felé. A félig tele vagy félig pohár esete erre kitűnő példa. Ne azt mondjuk, hogy most nem vagyunk rosszkedvűek, hanem azt, hogy most jó kedvünk van! A tudatosan pozitív kommunikáció önmagunkkal és mindenki mással a kulcsszó itt. Amennyiben képesek vagyunk szemléletünkön javítani és látni az élet pozitív aspektusait, már elkönyvelhetjük, hogy jó úton járunk! Kívánok ehhez sok örömet és kitartást!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!