Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Kényszerbetegségek: A szexuális függőség

sex-addiction5

A szexuális hiperaktivitás vagy addikció az utóbbi időben ismert fogalommá vált köszönhetően néhány hírességnek, akik bevallották e problémájukat. David Duchovny, Michael Douglas, Tiger Woods, hogy csak néhány nevet említsek, köztudomásra hozták különösen magas fokon égő szexuális aktivitásukat és az ezzel járó nehézségeik. Sok érvet és ellenérvet lehet összehozni, hogy ezek a sztárok valóban e ritkán előforduló pszichikai zavarban szenvednek-e, vagy csak sikerült egy jó kifogást találniuk, melyben mentséget véltek felfedezni szexuális kalandozásaikra? Függetlenül attól, hogy az ő problémájuk valós-e vagy nem, egy lavinát elindítottak. Egyre több ember ismeri fel a tüneteket és keres szaksegítséget.

A pszichológia mai állása szerint a szexuális hiperaktivitás általában olyan embereknél lép fel, akik valamilyen szexuális vagy fizikai bántalmazással együtt járó traumát éltek át gyermekkorukban, s melyet oly módon próbálnak kompenzálni magukban, hogy szinte pontosan ugyanazt teszik másokkal, mint amit velük tett korábban bántalmazójuk. Másik lehetséges rétegként említik a magas beosztású, sok pénzzel rendelkező embereket, akik a normálisnál több elfoglaltsággal bírnak és ebből kifolyólag folyamatos stresszben élnek, illetve hatalmukból kifolyólag hozzá vannak szokva, hogy mindent és mindenkit azonnal megkapnak. Mindkét esetben a dominancia megélése az elsődleges szempont. Mint minden függőség, ez is az öröm/eksztázis átélésének kényszere köré összpontosul, melyben egyre több, egyre extrémebb kell mindenből, kockázatokkal nem számolva (pl.: nemi betegségekből fakadóan), bármi áron. Ad abszurdum pont a kielégülés válik egyre elérhetetlenebbé, mivel nem tudnak megálljt parancsolni vágyaiknak, s végül a túl sok kéj megélése, az örömérzetük kiégéséhez vezet.

Azért azt fontos tisztázni, hogy mi a különbség a felfokozott nemi vágy és a szexuális függőség között. Míg az első esetben általában érzelmeket stimuláló aktus a cél, (mely főként a fiatalokra és szerelmet keresőkre igaz), addig az utóbbi esetben pont az elköteleződés hiányából fakadóan és a folytonosan növekvő vágyak végett érez a függő késztetést az állandó szexuális tevékenységre, pornó filmek, szex lapok, egyéjszakás kalandok, gruppin szex, stb. formájában. Bár rendszerint mindkét esetben van állandó partnere a fokozottan szenvedélyes és a szexuális függő személynek is, de míg előbbi, az érzelmek magasabb fokát akarja átélni párjával vagy kalandjaiba (az intimitásban), addig a másik pont az érzelmekre immunis, illetve egyéb problémáira igyekszik megoldásként használni a szexuális együttléteket, lehetőleg minél több emberrel és minél extrémebb formában.

Valódi függőségről azonban csak abban az esetben beszélhetünk, ahol a függő életét, munkáját, családi életét, mindennapos teendőit is károsan befolyásolja az állandó szexuális tevékenységgel foglalkozó elméje. Mondhatni rabjává válik, a szex és kéj állandó teljesítésének, melyben sajnos gyakori, hogy egész életét és a körülötte élő emberekét is tönkreteszi. Sok esetben a tehetetlenség érzet s a „mellékhatásként” megjelenő bűntudat önpusztító magatartásba (egyéb függőségek formájában, mint pl.: drog, alkohol) és vagy öngyilkossági kísérletekbe fullad. S bár sikerült odáig eljutni az orvosoknak, hogy rájöttek, hogy a szexuális függők elméjének is ugyanazon idegközpontjai lépnek aktivitásba, mint a drog és alkohol függőknek, a gyógymódok számtalan lehetőségéről, még nem igazán beszélhetünk.

Persze azért léteznek megoldások és gyógyulások is. Első és legfontosabb felismerni, magát a kóros elváltozást a személyiségben, mely a magatartásformát előhívta a függő személyben. Ha valaki érzi, hogy szexuális szükségleteinek nem tud gátat szabni és sorra bonyolódik bele ismeretlenekkel kalandokba (elfeledkezve a biztonságról) akkor az már egy figyelmeztető jel. Mint ahogy az is szimptóma, hogy nem képes élete többi részén teljesíteni, mert eluralkodik felette szexuális addikciója. Bevallani, hogy gond van, az első lépés, de korántsem a legnehezebb! Az önkontroll elsajátítása az, mely létfontosságú egy függő személynek! Szexuálpszichológusok, szexológusok, kognitív terapeuták sokat segíthetnek a kényszeres viselkedés mögött megbújó valódi ok feltárásában és annak feldolgozásában, mint ahogy az is fontos szempont, hogy legyen a gyógyulófélben lévőnek támasza (családjában és/vagy barátai közt), ahova fordulhat a mindennapokban problémáival.

A gond onnan indul, hogy itt a teljes megvonás nem lehet cél, hiszen a szexualitás ugyanolyan természetes szükséglet az ember számára, mint a víz és az élelem. Ezért csak a szexuális viselkedésforma egészséges szintre hozása és ott tartása jöhet szóba. Meditációs gyakorlatok, jóga, légzésterápia, agykontroll, lehet arra megoldás, hogy hogyan tanulja meg a függő kezelni önmaga gyengeségét. Állítólag az Államokban vannak már tabletták is, amik képesek stimulálni az agy azon részeit, melyek a kényszeres viselkedést aktiválják. Mint minden függőségnél itt is az akaraterő megléte vagy nem léte a kulcskérdés. Az elhatározás, hogy jól, egészségesen akar az ember hódolni vágyainak (lehetőség szerint, kizárólag a párjával), sokszor már a gyógyulás felé visz. A vágy, a szerelem, az összetartozás násztánca a szexuális aktus. Ezért is létfontosságú megtanulnia az embernek tisztelnie önmagát, párját, s másokat, hogy ráléphessen a gyógyultak útjára!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!