Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Edzésformák 2016 tavaszára

edzésformák

Itt a tavasz! Hurrá! Végre! Lassan, de biztosan meg lehet szabadulni a több rétegnyi ruhától, s ha szükséges, azoktól a bizonyos felesleges kilóktól is, amiket a téli hónapok alatt, magunkra szedtünk. Mint, minden évben, az edzőtermek és fitnesz újságok újabb és újabb módszereket ajánlanak figyelmünkbe. Most én is összeszedtem egy csokorba, mi az, amit érdemes, vagy, legalábbis ki lehet idén próbálni.

Ami biztosan elmondható, hogy vannak maradandó edzésformák. Ilyenek a magas intenzitású intervallumos edzések (10 perces etapok, melyek keretében minél több és minél gyorsabb gyakorlatsort kell végezni) és a cross fit (ami a súlyzós gyakorlatokat kombinálja kardió gyakorlatokkal).

Viszont ezekhez képest megjelent a Slow-mo fitnesz is, aminek lényege a fentiekkel ellentétben pont abban van, hogy már-már az extrémség határát súrolva végezzük nagyon-nagyon lassan a mozdulatsorokat. Rendkívül népszerű lehet, mert az edzők azt ígérik, hogy hetente mindössze egyszer kell járnunk ezért edzőterembe. Ráadásul, akkor is maximum 25 percet vesz el az időnkből, ami valljuk be, rendkívül jól hangzik. További előnye, hogy mivel nagyon lassan kell végezni a gyakorlatokat, így jobban tudunk figyelni a kézi súlyzókkal vagy gépi súlyzós gépekkel történő gyakorlatok technikájára. S mivel extrém dologról beszélünk, így az izmainknak 5-7 nap kell, hogy regenerálódni tudjanak, ami azt jelenti, hogy ennyi ideig fog tartani az edzést követően a zsírégetés is. Persze a kevésbé optimisták azt mondják, hogy érdemes az extrém lassú mozgásra épülő edzéseinket, a magas intenzitású intervallumos edzésekkel kombinálni, a még nagyobb hatékonyság érdekében. Akárhogy is, a rohanó világban élőknek, mindesetre ez az új mozgásfajta, egy igen vonzó lehetőség.

Egy másik, szintén lassú mozgásra épülő edzésforma a yin joga. Lényege, hogy egy-egy pózt 3-5 percen keresztül tartunk, ami rugalmasabbá teszi izmainkat. Ideális az olyanoknak, akik ülőmunkát végeznek, mert a derék és fenék izmait fokozottan megdolgoztatja. Ráadásul a folyamatos koncentrálás következtében, könnyebben meg tudunk tanulni figyelni testünkre, ami például egy érzelmi evőnek, vagy egy dohányosnak nagyon jó hír, mert sokan értek el vele, már sikereket. Mivel a yin joga passzív mozgásforma, érdemes kiegészíteni olyan aktív mozgásokkal, mint a futás vagy biciklizés.

Ha pedig már a kardióknál tartunk, érdemes megjegyezni, hogy a futást, biciklizést és úszást is új kontextusba helyezték. S mily meglepő, itt is arra hívták fel a figyelmet, hogy inkább lassabban végezzük, de helyes technikával a fent említett edzésformákat, mert azzal (is) több kalóriát égetünk. Ezeket persze lehet erőedzésekkel kombinálni. Mert hát a kézi és gépi súlyzós gépekkel végzett gyakorlatok után, még két napig ég a zsír. Ráadásul, bebizonyították amerikai kutatók (ki más?), hogy ha hetente kétszer végzünk erőedzéseket, akkor javul elménk teljesítménye is. Több szürkeállományunk termelődik, szóval hajrá, legyünk erősek és okosak egyszerre!

Ezek után pedig elérkeztünk azokhoz, akik nem akarnak és/vagy tudnak edzőterembe járni. Nekik találták ki az izommetrikus edzésformát, amit kis túlzással, bármikor lehet végezni. Otthon, a munkahelyen, a vonaton. Olcsó, és nem igényel hozzá segítséget sem. Ez a mozgásforma az izmok összességének megdolgoztatásáról szól. Napi 6 perces izommetrikus koncentráció és hetente 5 %-kal több izomra teszünk szert. Például egyszerűen csak azzal, hogy összehúzzuk a hasizmunkat és tartjuk azt, ameddig csak tudjuk. Vagy úgy, hogy nekitámaszkodunk a falnak tenyerünkkel és ellenállást kifejtve nyomjuk el magunkat attól. A lényeg abban van, hogy a gyakorlatok közben ne mozduljunk meg. Rengeteg gyakorlatsort lehet találni a neten, szóval, akit érdekel ez a lehetőség, megfogja találni a neki tetszőt.

Összességében elmondható, hogy bár vannak új dolgok, azért a lényeg még mindig ugyanaz. Ha elszántuk magunkat arra, hogy edzeni fogunk, akkor ahhoz tartsuk is magunkat. Az ideális persze az, ha nem (csak) tavasszal kezdünk mozogni, hanem egész évben folyamatosan. De ha már így alakult, akkor legyünk kitartóak és ne várjunk egy-két hét alatt látványos változásokat. Sem a villámdiéták, sem a néhány hétig végzett edzések, nem biztosítanak maradandó változást alakunkon. Ezért bármibe is kezdünk, fogadjuk meg, hogy kitartóak leszünk és nem állunk meg félúton!

Címkék: ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!