Életünket néhány nehéz pillanat keresztezi. Olyan embert próbáló helyzetek formájában, melyekkel nem könnyű megbirkózni. Mikor szeretteink kerülnek súlyos betegségek fogságába, mindig megijedünk. Mert szembesülünk a ténnyel, hogy mindannyian múlandóak vagyunk, s egyszer mindenkitől búcsút kell vennünk.
Bármiféle súlyos betegség állja szeretteink vagy a saját utunk, az mindig egy felszólítás. Arra, hogy nyissunk egy új fejezetet életünk könyvében, mert valamit nagyon rosszul csináltunk, ha idáig jutottunk. A rák testet és lelket emésztő mivolta senki előtt nem titok. De csak akkor érhet célt, ha nem teszünk „semmit”, csak tüneti kezeléseket veszünk fel, miközben már lelkünk haldoklik. Egyesek a rák bejelentését szinte halálos ítéletnek veszik. Onnantól kezdve úgy tesznek, mintha már el is temették volna, s ezzel idéznek elő környezetük hitrendszerében egyetlen lehetséges forgatókönyvet. Mások ezzel ellentétben merész lépésekre adják a fejüket; mondván: Ha már meg kell halni, hát tegyük azt élvezettel; s csupa olyan dolgot tesznek, mellyel testüket és lelküket egyaránt kielégítik, de szeretteiket megrémítik.
Éppen ezért, olykor úgy is tűnhet, a rák egy próbatétel, szeretteink, s saját magunk számára. Vizsga, mely súlyos, s visszavonhatatlan következményekkel jár, ha rosszul teljesítünk. Hinni abban, hogy minden rendben lesz, a rákkal vagy egyéb súlyos betegségekkel küzdőként, s támaszként, nem a legkönnyebb feladat. De nincs más út, mely előre vihetne, s mely reményt adhatna szeretteink és önmagunk számára. Szeretni, hinni és bízni ilyenkor nem lehet kicsit, csak nagyon. Értékelni az életet, a szeretteinket, szavakban s tettekben egyaránt fontos. Sohase temessünk el senkit idejekorán, hanem tanuljunk meg kifejezni érzéseinket, akkor, amikor még lehetőségünk van rá.
Hinni csak akkor lehet, ha tudjuk, hogy van értelme életünknek. Egy olyan létezés formájában, melyben a szeretet kimutatott, az érzések kimondottak, s az apró örömöket is felismerjük még. Minden egyes nap, mellyel közelebb kerülünk a gyógyult állapothoz, hitrendszerünk megreformálására, a pozitív gondolatok áramoltatására egy újabb lehetőség. Elvégre a rákos és más súlyos betegségben szenvedő embernek tulajdonképpen egyetlen kérdésre kell tudnia a választ, mely így hangzik: Azt az életet élem, amelyre vágytam, amelyben teljes szívvel és hittel részt tudok venni? Ha igen, akkor harcolni is könnyebb a gyógyulásért, de ha nem, akkor ideje változtatni, átgondolni, (és tenni érte) hogy olyan életet éljünk, amiért érdemes küzdeni és remélni.