Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Anne Frank naplójából képregényt készítettek

Sok évvel ezelőtt, mikor először került kezembe Anne Frank naplója, mélyen megérintett. Megborzongtam a gondolattól, hogy egy olyan lány írását olvasom, aki mindössze 15 évet élt. Anne feljegyzései az utókor számára rendkívüli jelentőséggel bírnak, hiszen egy olyan borzalmas időszak krónikáját tárja elénk, amit mi már csak a történelemkönyvekből ismerünk. Éppen ezért is volt számomra kissé megdöbbentő, mikor kiderült Anne Frank naplójából a franciák képregényt készítettek.

Azért, mert Anne generációjából lassan mindenki elmegy az örök vadászmezőkre pihenni, s az új generációnak is el kell mesélni, mi és miért történt egy etnikummal. Bár az indokot értettem, mégis ellenérzésem volt az ötlettel kapcsolatban. Kissé morbidnak éreztem, hogy valami olyanból készítenek karikatúrákat, ami egyszer valaha valóság volt, s egy nagyon is szörnyű múlt része.

Aztán kissé megenyhültem, mert kiderült, hogy a képregény elkészítésére felkért könyvkiadó is hozzám hasonlóan érzett és első ízben nemet mondott. Végül, az izraeli szerzőpáros, Ari Folman és David Polonsky mégis rábólintottak a tervre, mert mint mondták, muszáj haladni a korral, s ehhez az is hozzátartozik, hogy a fiatalok fogyasztói igényeihez alkalmazkodnak.

Ez pedig azt jelenti, hogy képregényesítik a történetet, hiszen a mai generáció már nem szeret (sokat) olvasni, s kell egy olyan felület, amely által mégis sokukhoz eljut Anne története. Október 4.-én kiderül, hogy hogyan fogadja a francia fiatalság, s a jövő év közepén a magyar fiatalság, a 150 oldalas képregényt, amelyben Anne humora mellett, félelmei is helyet kapnak, a képzeletbeli barátnőjének írt leveleiben. (2019-re pedig Ari Folman az egész estés animációs filmet is elkészíti a történetből. )

Az biztos, hogy nem lesz képregényben sem könnyű olvasmány, hiszen a 2 éves bujkálásban Anne is sok érzelmi hullámvölgyön ment keresztül, családjával, s barátaikkal együtt. S ki tudja? Talán a képregény hatására, többen választják majd az eredeti könyvet is elolvasásra, hogy megismerjék egy gyermek szemszögéből, milyen volt zsidónak lenni, egy felforgatott világban.

Forrás: cultura.hu

lafigaro.fr

mti.hu

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!