Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Emlékezz!

Emlékezz a nőre, aki szenvedések közepette adott életet neked. Emlékezz a férfira, aki munkája verejtékével betevődet előteremtette. Emlékezz arra, aki megtanította, hogyan kell önmagadat legyőzni. Emlékezz a világra, amelyben felnőttél. Emlékezz a gyerekre, aki az életet, még teljes valójában látta. Emlékezz a könnyekre, amelyeket bukásaid okoztak. Emlékezz a kacajra, amelyre örömödben fakadtál. Emlékezz az első… Tovább »

A kérdések önmagadhoz vezetnek

  Mit birtokolna szíved, ha szabad volna?                                   Egy dallamot, amelyben a kedves szólna? Miért őrizne lelked féltőn egy titkot? Tán, mert azt az egyet szeretned tilos?   Mi volna legfőbb bánatod, ha vége mindennek? Elismerni, hogy már éltedben magadat… Tovább »

Negatív tapasztalat = Értékes tanulási lehetőség?

Nemrégiben kijött egy tanulmány, amely azt taglalja, hogy az agy a negatív tapasztalatokból nyert információkat értékesebbnek tartja, mint a pozitív tapasztalatokat. Ezért vannak negatív gondolkodású emberek is, akik több figyelmet fordítanak a rosszra, mint a jóra. Én is közéjük tartozom, mert a negatív történések és gondolatok jobban ösztökélnek a fejlődésre a változtatásra, mint a pozitívak…. Tovább »

Egyszer jön valaki, aki örökre megváltoztat

Egyszer lesz egy olyan szerelem életedben, ami nem fog elhalványulni. Olyan, ami örökké él majd szívben. Úgy fogod hordozni magadon, mint egy tetoválást, miközben a szeretett lény a te stigmád lesz és egyben a láthatatlan ellenfele, az utána következő partnereidnek. A nevét sem akarod majd kiejteni más előtt. Úgy érzed, csak bemocskolnád azzal is emlékét…. Tovább »

A sztereotípiákon túl: Hollandia valódi arca

Sokunk fejében Hollandia a liberalizmus otthona. A hely, ahol tulipánmezőkön lehet szaladgálni fapapucsban, ahol külön negyed van a ledér hölgyeknek, s ahol mindenki nyugodt és vidám, hiszen füvet szív. Tele vagyunk fals elképzelésekkel, amelyeknek fele sem igaz. Mert Hollandia befogadó és elfogadó magatartása valójában csak látszat.   Marihuána 8 évet éltem az országban, s volt… Tovább »

Hiperrealista hímzett portrék

Oda vagyok a hímzett dolgokért kislány korom óta. Éppen ezért fogott meg Cayce Zavaglia munkája is, aki festőből avanzsált át varrónővé. Nem is akárhogyan, mert élethű festményeknek tűnő alkotásokat készít családtagjairól, barátairól, ismerőseiről. Úgy, hogy az olajfestészet technikáját alkalmazza a hímzéshez, csak éppen ecset és festék helyett, tűt valamint pamut/selyem és hímzőfonalat használ.   Technikájának… Tovább »

Nils Holgersson alkotójának élete

Nils Holgersson csodálatos utazásán több nemzedék nőtt fel. Könyv formájában már 1921-ben elérhető volt Magyarországon, mégis a legtöbben a 80-as évek végi svéd- cseh-japán rajzfilmből ismerjük. Annak ellenére is, hogy Selma Lagerlöf írásait már 1912-től fordították magyarra. Bizony, nem csak Nils Holgersson anyjaként kellene ismernünk az első nőt, aki munkásságáért irodalmi Nobel-díjat kapott, hanem sok… Tovább »

“Tanuld meg a szívedet olvasni” – Weöres Sándor legszebb gondolatai

Weöres Sándort leginkább gyermekversein és mondókáin keresztül ismerjük. Nem véletlenül, hiszen 1949-től elítélték világszemléletéért, s nem engedték, hogy gyermekversein és műfordításain kívül más írásai megjelenjenek. Pedig életművét tanulmányozva láthatjuk, hogy a színes és dallamos verseket alkotó írón túl, létezett egy olyan író is benne, aki sokkal komolyabb és mélyenszántóbb kérdéseket tárgyalt. Elvégre megjárta Észak-Európát, a… Tovább »

Amikor az élet tanít az elfogadásra

Sosem értettem és nem is tudtam elfogadni, ha egy emberen azt vettem észre, hogy a fogyatékkal és a „mássággal” élőkre ferde szemmel tekint. Szívből gyűlölöm a megbélyegzést, a szívtelenséget, na meg a szánakozás különböző formáit, amely mind abból fakad, hogy valamit az egyén nem tud és nem is akar megismerni. Félünk az ismeretlentől, ezért vannak,… Tovább »

Szorongásos kötédősi rendellenességem a szerelmeim oldották fel

Egy szülő érzelmi és fizikai távolsága károkat okoz a gyermekben. Főként akkor, ha az anya még el is hagyja gyermekét, mert akkor aztán meg is bélyegzi azt egy életre. A gyermek nem lesz képes biztonsággal kötődni senkihez. Azért, mert az elsődleges szülő (gondozó) nem biztosította számára azokat az alapokat, ahol meg tudott volna tanulni bízni… Tovább »

Az író, aki megalkotta nekünk Csodaországot

1862. július 2-án Charles Dodgson és három kislány (Alice, Edith és Lorina Lidell) evezős túrára indult. Charles, hogy szórakoztassa a lányokat, mesét talált ki számukra. A mese főhőse egy Alice nevű lány lett, aki hihetetlen kalandokat élt át. Megszületett az Alice Csodaországban című kultikus mese, amelyet Alice Lidell unszolására, Dodgson le is írt a 10… Tovább »

Kommunikáció és gondolkodásmód idegen nyelven

Egyre több magyar él külföldön, ami azt jelenti, hogy folyamatosan idegen nyelvet használ. Egyre többen tudják, milyen érzés az, mikor az anyanyelv másodlagossá válik. Sokan értik azt, hogy milyen mostoha érzés az, mikor nem tudjuk érzéseinket úgy visszaadni más nyelven, mint a sajátunkon. Hogy olykor mennyire „skizoid” jelenség az, mikor egyszerre van meg fejünkben a… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!