„Furcsa érzés, mikor valaki olyan távozik az élők sorából, akit nem tudsz meggyászolni. Valaki, aki egyébként vér szerinti rokon, az édesanyád, de te csak kétszer találkozták vele, így csak az ismert tettei után tudsz róla képet alkotni.” Anna így kezdte történetét, ami nem is olyan ritka, mint azt hinné az ember. Mert sokakat hagyott el anyjuk és apjuk, akik hasonló helyzettel szembesültek, ezért tartom fontosnak az ő helyzetét elmesélni:
Nem ismertem anyám. – folytatja. Nem tudom milyen ember volt, mit szeretett és gyűlölt. Csak azt tudom engem pólyás koromban kirakott az út szélére. Szerencsém volt, két jó ember örökbe fogadott. Anyámmal így csak kétszer találkoztam életemben, s ez csak arra volt elég, hogy abból rakjam össze történetét, amit elárult viselkedése.
Apámat a bíróságon láttam egyszer 13 éves koromban, s ő a feleségével érkezett akkor. Anyám, tisztes távolságban állt tőlük, nyílván nem véletlenül. Nem volt nehéz kisakkozni, anyám csak szerető volt, vagyis egy olyan nő, aki jobban szeretett egy férfit, mint az arra érdemes lett volna. Apám pedig élt a lehetőséggel – mivel anyám szép nő volt még akkor is, mikor én láttam- így tárt karokkal fogadta a szőke hajú és égszínkék szemű gyönyörűséget, aki a karjába omlott.
Láttam anyámon, még mindig szerette apám. Ezért fogadta el az örök második szerepét, s azt is, hogy le kellett mondania rólam, csak, hogy teljesíthesse a hőn imádott férfi óhaját. Szerencsésnek éreztem magam azért, mert nekem, helyettük, lett normális családom, anyám és apám, akik tisztességgel felneveltek. Nem is értettem, mit akarnak tőlem 13 évesen?
Hamar kiderült, apám akart magához venni, azért, mert munkára fogható lettem volna. Nevelőcsaládom azonban nem engedte, maradtam ott, ahol valóban felnőttem. Haza is indultunk, de még anyámra vetettem egy lesújtó pillantást, miközben arra kerestem választ: – Milyen nő lehet az, aki hagyja, hogy egy férfi uralja minden tettét és gondolatát?
40 év múlva hallottam róla legközelebb, de csak azért, mert otthonba akart menni, pénzt akart tőlem. Nem adtam neki, persze dolgozott bennem a lelkiismeret és egy ideig vívódtam azon:
Tartozom-e valaki olyannak bármivel is, akinek csak az életemet köszönhetem, de sohasem nevelt, vagy terelt utamon?
Elhatároztam magam, s meglátogattam őt. Azt reméltem, ha elmondja mi történt, miért nem kellettem neki, s megmutatja ki is ő, majd megenyhülök felé. Anyám azonban megmakacsolta magát, úgy tett, mintha nem tudná, ki vagyok. Csak mikor felcsattantam, akkor hagyta el ajkát a mondat: Olyan a természeted, mint amilyen apádé is volt!
A pillanat hatása alatt, leültem az ágya mellé. Megfogtam kezét, kértem, mondja el milyen ember ő, s miért nem kellettem neki. Mondott néhány szót, de nem akart „vallani”. Sem bocsánatot kérni, sem megnyugvást kapni.
Otthagytam, mert a szívem lázadt. Anya voltam már én is, így nem bírtam elviselni, hogy egy anya ne akarjon tudni a lányáról. Eltemettem magamban a találkozást, csak álmaimban bukkant fel néhanap anyám. Egészen addig, amíg hírt nem kaptam felőle: Meghalt, eltávozott, nincs több találkozás.
Szívem üres volt, nem tudtam, hogy mit érezzek. Anyám távozott, de nem fájt, hiszen én már azt a nőt, akit anyámnak tartottam – mert felnevelt és szeretett- eltemettem. Csak a lelkem volt kissé zavarban, mert tudta, most szívemnek fájnia kellene, de nem talál rá okot. Nem is találhatott, hiszen csak a biológiai anyám hunyt el, akivel sohasem volt semmilyen- érzelmi- kapcsolatom.
Anna érzelmei teljesen normálisak. Ma már tudjuk, hogy néha, a (csúnya szóval) nevelőszülő sokkal több szeretet és törődést képes adni, mint a biológiai szülő. Az, hogy bűntudata volt, mert nem érzett semmit, csak azt jelenti, hogy az erkölcsi érzete a helyén van. De nem kell meggyászolni valakit, akit nem ismertünk, nem szeretett, s lemondott rólunk. Csak azért kell hálásnak lenni neki, mert a világon vagyunk.
Látom ÖN sem értett meg!
Ezért mondtam,hogy csak kiváltságosoknak
adatik meg!
Én nem azt írtam, hogy ismeretlen. Én vér szerinti anyáról és apáról írtam. Ha sosem is láttak valaki egyiket sem, a vér szerintiség bizony nem hagy hidegen senkit.
Ha nem élte még át, nem tudhatja előre, mert az ilyen nem elhatározás kérdése.
A Kaukázusi krétakör-ből tudjuk, hogy:
A gyermek azé, aki felneveli.
Szerintem nincs igaza mikor azt írja, hogy aki nem érez semmit egy olyan ember elvesztésekor akit nem ismer és nem kötődik hozzá érzelmileg az szociopata! Miért lenne az , hiszen egy “idegen” akit ugyan lehet sajnálni de a gyászfolyamaton nem fog átmenni mert nincs érzelem!
Én is anyám és apám nélkül nőttem fel s tudom, hogy a sors már visszaadta neki (anyámnak) de ha elveszteném nem biztos , hogy megtudnám gyászolni mert nincs feléje szeretet, kötődés.
Könnyebb dolog megfogalmazni mi is a gyász. Azt már sokkal nehezebb, kit kell gyászolni? A magam részéről akit nem érzek magamhoz közel, sajnálom, tisztelettel fejet hajtok, de ennél nem több. Édesanyám 7 éves korában vesztette el az édesanyját, és a mai napig a 71. évéhez közel sem tudta feldolgozni. Talán okultam ebből, még nem tudom. Az biztos viszont, hogy amikor általam ismeretlen ember hunyt el, de számomra fontos személy hozzátartozója, akkor a az érzéseim az élő személynek szóltak. Édesapámat lassan 10 éve, hogy elvesztettem, gyerekként közel álltam hozzá, felnőttként jelentősen eltávolodtunk. Sokat gondolok rá a mai napig is, de az igazinak nevezett, pszichológusok által megfogalmazott gyász érzését nem éreztem soha, csak a megkönnyebbülést. Emiatt nincs semmiféle lelkifurdalásom, és a bejegyzés szereplőjének is csak azt tudom mondani, hogy megértem őt.
Csaba Trubin:
Talán nem kellene összekeverni a két fogalmat.
Gyászolni azt is lehet szerintem, akinek nem tudunk megbocsájtani.
Persze, ehhez azt is tisztázni kellene, mit is értünk a gyász fogalma alatt.
Az én értelmezetemben az elengedés előszobája. Ezt átlépni szerintem csak a gyász teljes megélésével lehet.
A megbocsátás az egyik legfőbb erény!
Sajnos ezen tulajdonság csak a kiválasztottaknak
adatik meg!Éppen ezért senkit nem lehet hibáztatni
aki nem rendelkezik vele!
Ez vallásunk lényege!
Felfogás kérdése, és a belső érzésekben rejlő
együttérzés.
Nekem is volt sok negatív tapasztalatom, viszont a gyerekkori ésszel nem lehetett észérvekkel és tapasztalattal a történéseket logikusan megítélni.
Az én szülő anyám is elhagyott bennünket, majd a második házasságában született fiát is, de egyikünk
sem tör pálcát felette, megfizette a sorsnak döntéseiben rejlő saját büntetését.
Nevelő anya nevelt fel, aki méltóan képviselte azt a törődést és szeretetet, amit anyaiként lehet kifejezni.
Még ő sem kérdőjelezte meg a szülő anyám döntéseit
és a hozzá való kötődésemet sem próbálta meg befolyásolni.
Most idős fejjel is sokszor próbáltam a dolgokat okszerűen átgondolni, viszont a múlton rágódni és vádaskodni felesleges de a tanulságot átgondolni és érezni nevelő hatású lehet.
Az aki valamilyen módon kötődik életünk folyamához , akkor is kegyelettel kell vele szemben élni, ha már meghalt.
Nekem ez a meglátásom mindenki a maga belső világában szeretetteljes , csak éppen arra kell figyelni a belső életünkben rejlő szeretetet kivel osztjuk meg önzetlenül.
Nem értek egyet sem a cikkel, sem az előttem kommentelőkkel.
Bizony lehet érzelmi kötelék nélkül is gyászolni. Legfeljebb elnyomják a gyász érzését. A rossz anya is anya. Az a gyerek, aki semmit nem érez a vér szerinti anyja, apja elvesztésekor, szociopata lehet.
A gyászt nagyon sokféleképpen lehet megélni. A legrosszabb formája az elfojtás, mert kitör valamilyen pszichés, vagy fizikális formában. Jobb szembenézni vele, jobb elfogadni, őszintén megélni. Önmagunk elfogadása sem lehetséges enélkül. Mert a szülő iránti valamilyen érzelmi kötődés is az egyén jellemzője.
Azzal az érzéssel mit is kezdjen az ember, ha együtt él az anyjával, milliónyi “rosszal”, aztán mikor meghal (öngyilkosság 25-re sikeredett) akkor nem tud mit kezdeni a gyásszal. Az unokákat el sem viszi a temetésre….Azóta jópár év telt el, de mésem kerültem közelebb a lelkemmel SAJÁT ANYÁMHOZ….Rossz ember vagyok?? Sok a rossz emlékem….Sokáig volt lelkiismeret-furdalásom. Ma már nincs.
Kedves Boseeka !
63 évesen még nekem is eszembe jut miért volt így.
Nekem nem volt ilyen “szerencsém” mint Neked egyik nevelő szülőtől a másikig dobálóztak velem végül 7 évesen be kerültem intézetbe, mert már nem akartam újabb nevelő szülőt…. Soha nem tudhattam milyen az az Anyai szeretet.
Mi abban a korban születtünk amikor a lánynak dicsőség az asszonynak kötelesség volt szülni, de mivel nagy volt a szegénység eltartani már nem tudták sokan a gyerekeiket.
Néha megpróbálom feloldozni tettéért, hiszen annyit imádkozott, és állandóan templomba járt, de a négy gyereke négy felé nőtt fel az országba. Azzal vigasztalom magam, hogy az intézetbe legalább “mindenünk” meg volt. Kaptunk rendesen enni, volt ruhánk cipőnk és amit nem tudunk hogy milyen ( Anyai szeretet)az nem hiányzott.
Üdvözlettel : Kissné Julika