Ha Colette írásait olvassa az ember, nem csak a történetei kelnek életre, hanem ő maga is. Vele együtt lélegzünk, s éljük át történeteit, miközben őt is látjuk, ahogyan ír. Különleges kapcsolatot alakít ki velünk, a hatalmába kerít minket. Persze ez nem csoda, hiszen írásai jócskán tartalmaznak önéletrajzi elemeket, ettől is olyan hitelesek.
Colette, aki nőként először írt pornográf elemeket tartalmazó regényt, majd egy idősödő nő és egy fiatalabb férfi szerelmét is papírra vetette 1873 január 28-án született.
Gyermekkorát a természetben töltötte, s ezért beható ismeretekkel rendelkezett az állatokról, s a növényekről. Aztán a falusi közegből, s az ártatlanság korából egy nála 14 évvel idősebb férfi, Willy, kiragadta őt. Megkezdődött Colette számára a felnőtt lét. Az pedig tartogatott neki néhány komoly leckét arról, milyen is egy erkölcstelen férfi.
Egészen pontosan 10 éven át hagyta, hogy megcsalja, elárulja, s kihasználja őt Willy. A férfi ugyanis felfedezte Colette írói tehetségét, s elkezdte íratni vele, erotikus regényeit. Aztán Colette neve mellé beíratta a saját nevét is, így a Claudine regénysorozatot a nagyérdemű, Willy Colette név alatt ismerte meg.
A könyvekért járó honoráriumból ennek ellenére a valódi író nem részesült, csak a férje, aki elherdálta azt szerencsejátékra és nőkre. 9 év után végül megelégelte Willy húzásait Colette, így elhatározta, hogy pantomimművész lesz. Órákat vett Párizs egyik legnagyobb pantomimművészétől. Nemsokára sikeres lett duójuk, s Colette el tudott költözni férjétől.
Végre szabad volt, így fellépett a Moulin Rouge-ban, beutazta Franciaországot, s Nyugat-Európát. Kiábrándulását az egész férfi nemből, amelyet Willynek köszönhetett meg is írta Kóborélet című könyvében. Aztán kapcsolatot kezdett III. Napóleon unokahúgával, Missyvel. A két nő hamar közismert lett, mert egy leszbikus műsort adtak elő az Egyiptomi Bár nevű mulatóban.
Egyikük férfinak, másikjuk nőnek öltözött, s a nyílt színen csókolóztak. Ez pedig 1908-ban nagyon komoly büntetést vont maga után. Kapcsolatuknak az vetett véget, mikor az erkölcsrendőrség megfenyegette a mulató főnőkét, hogyha még egyszer engedi őket fellépni, bezárják a helyet. A botrány hatására, szétvált a két nő útja, örökre.
Colette hamar túltette magát a dolgon, s férjhez ment a Matiz nevű újság főszerkesztőjéhez, Henry de Jouvelhez. 1913-ban megszületett közös lányok Bel Gazou. Ez persze Colette-t nem akadályozta meg abban, hogy írjon. Sőt, meg is ihlette a lánya, mert visszaadta a hitét az emberek szerethetőségében, s megszületett a Mitsou című regénye.
Majd jött a világháború, s ő az olasz frontra ment haditudósítónak. Az ott tapasztaltak aztán életszeretetét felerősítették. Egyszerre félni kezdett az elmúlástól és az öregedéstől. Ezért viszonyba bonyolódott mostohafiával, akinek szexuális beavatásáról, megírta a Chéri című könyvét. (Film is van belőle!)
Az idősödő nő és a fiatalabb férfi szerelme, botrányt kavart, házassága tönkrement, de írói tehetségét senki sem vitatta. Miután elvált, megismerkedett Maurice Goudeket belga íróval, akivel 10 év után házasodott össze. Ekkor már a 62 éves Colette nem rejtette véka alá, hogy a jóval fiatalabb író szerelme neki, a fiatalság megőrzésének forrása. Igaz, féltékeny is volt miatta nem is keveset, de ez is csak ihletet adott neki, s három regényt is írt a témáról.
Vichy német megszállása alatt, sikerrel bújtatott egy zsidó férfit. Ám utána ágyba kényszerült súlyosbodó artritisze miatt. Ágyhoz kötött, bezáruló életéről megírta az Ablakomból című könyvét. 1945-ben felvételt nyert önéletrajzi ihletésű írásaival a Goncourt Akadémia tagjai közé.
Utolsó éveiben már fiatalkorára tekintett vissza. Így született meg egy fiatal lány és egy idősödő férfi szerelméből a Gigi című írása (Audrey Hepburn játszotta el a főszereplőt a filmvásznon). Colette nyolcvanadik születésnapja nemzeti ünnep lett Franciaországban. A rá következő évben, 1954 augusztus 3-án hunyt el Párizsban a nő, akinek minden írásában ott van ő maga is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: