Gala Éluard Dali egész életét meghatározta a művészekkel való kapcsolata. Első férje költő volt, második férje pedig a világ egyik legismertebb művésze, Salvador Dali. Persze rajtuk kívül másokkal is volt kapcsolata, mert Gala nem hitt a monogámiában. Pedig, nem is annyira szépségével, sokkal inkább erotikus kisugárzásával hódította meg a férfiakat…
Elena Ivanovna Diakonova 1894 augusztus 18-án született Oroszországban. Édesapját korán elvesztette, ám anyja hozzáment egy tehetős ügyvédhez, így Gala és testvérei jó oktatást kaptak. Annyira, hogy a lány elit iskolákba járt, s barátságot kötött Marina Cvetajeva orosz költőnővel.
Gala éles eszűnek bizonyult, tanulmányait kitűnő eredménnyel fejezte be, majd házi tanítóként kezdett dolgozni. Ennek aztán gátat szabott súlyosbodó tuberkulózisa, amit egy svájci szanatóriumban kezeltetett. Itt találkozott a vele egyidős Paul Éluarddal, akivel barátok is lettek. Paul két évig udvarolt neki, míg végül Gala beadta a derekát, s a fiatalok eljegyezték egymást. Házassági szándékukba azonban közbeszólt a háború – Paul a francia csapatokhoz került- így a nászra csak 1917-ben került sor.
A fiatal pár Párizsba költözött, majd a következő évben megszületett lányuk, Cécile. Paul a Litterature nevű lapnál kezdett dolgozni, s olyan barátokra tett szert, mint André Breton, Louis Aragon, és Max Ernst festő. Ez utóbbival aztán Gala is szoros „barátságot” kötött. Mindezt persze férje tudtával, aki elfogadta, hogy feleségének egyetlen férfi nem elég, így Max és Gala két évre szeretők lettek.
Max volt az első festő, aki le is festette őt. Majd következett Rene Cher költő és Rene Crevel író, akik érte tollat ragadtak. 1929-ben Gala és Éluard egy film bemutatóján találkozott az ifjú tehetséggel, Salvador Dalival. Az pedig meghívta magához őket Spanyolországba nyaralni, így a pár azt a nyarat ott töltötte. Paul hamar észrevette az akkor még szűz és magát impotensnek gondoló Dali érdeklődését neje iránt. Mikor a vonzalom kölcsönösnek bizonyult, sem tulajdonított nagy jelentőséget neki, azt remélte a dolognak hamar vége szakad.
Nem is tévedhetett volna nagyobbat, mert Gala végül őt és lányát is elhagyta a nála 10 évvel fiatalabb Daliért. 1934-ben össze is házasodtak, s Gala lett Dali legfőbb múzsája annak egész életében. Dali szerelme tárgyát szobrokon, festményeken, írásokban is megörökítette. Olyan messzire ment imádatában, hogy Gala-t már istennői alakban is ábrázolta, pedig kapcsolatuk amúgy sem volt szokványos.
Nyílt házasságban éltek, ahol „általános” volt az a nézet, hogy a szexuális partnereit az ember megosztja másokkal. Gala sokszor lefeküdt volt férjével is például, aki élete végéig írogatta neki szerelmes leveleit. Dali is rendszeresen létesített más nőkkel kapcsolatot, bár mint mondta, ő csak a szépségükben tudott gyönyörködni. Gala egy idő után, elkezdett félni az öregedéstől, így a Svájcban népszerű fiatalító kúráknak vetette alá magát, hogy megtudja őrizni fiatalabb férjét.
Valószínűleg ezért is kedvelte a nála fiatalabb ifjú művészekkel való szexuális afférokat is. (Bár ez csak találgatás). 1948-ban elköltözött az Egyesült Államokba, ahol 8 évet töltött. Dali ez idő tájt, Párizs és New York között ingázott. Amúgy is megszokott volt közöttük, hogy Gala napokra, vagy hetekre eltűnt, így ezt is kibírták.
Elváltak, ám 1958-ban újraházasodtak. Ezután már Gala intézte Dali könyvelését, s a titkárnői feladatokat is ellátta. Ennek dacára Dali érdeklődése lassan a fiatalabb nők felé fordult. Főként Amanda Lear színésznő keltette fel figyelmét, aki miatt Gala teljesen ki is fordult önmagából, s ismét szétköltöztek.
1968-ban végül Dali vásárolt egy kastélyt Gala-nak, hogy enyhítse annak haragját. A nő két nyarat töltött ott, majd újra összeköltözött Dalival, bár gyakorta járták a maguk útját. Gala utolsó szeretője a Jézus Krisztus szupersztár szereplője, egy 22 éves színész volt.
Nem sokkal utolsó afférfja után 1982-ben egy influenza Gala-t ledöntötte lábáról, amelyből sohasem gyógyult fel. Végül 1982 június 11-én hunyt el. Minden vagyonát Dalira hagyta, lányáról nem gondoskodott.
Forrás: ng.hu
salvador-dali. org
biography.com