Egy meseszerű kobold, s egy szelíd, ám vaskezű asszony találkozása volt az övék. Igaz, előbb leveleztek, minthogy személyesen is ismerték volna egymást. Amy a háború alatt, a pincében volt, mikor megkapta Sándor első levelét, amelyet verseskötete kapcsán írt neki. Az üzenet így szólt: „Ma csak néhány költönő tud ennyire a lét mélységeihez, az igazi valósághoz férközni, a férfi költők elkárhoznak az artisztikumok útvesztőiben, vagy még rosszabb esetben a napi politika büdösségében. Vigyázzon a tehetségére, el ne nyeljék a napi gondok, a polgáriasság, a polgárias könnyedség, a cukorból készült álerkölcstelenség. Legyen masszív, mint egy aranyból készült papnő.”
Egy évig ismerkedtek ily módon, csak lassan kerültek egymáshoz közel. Végül – rendhagyó módon- egy temetőben randevúztak először. Egész éjszaka együtt voltak, s mire megvirradt már tudták, össze fognak házasodni. Amy Sándort nagyra becsülte széles látóköréért, s az irodalom palettáján elfoglalt helyéért, Sándornak meg tetszett, hogy végre egy filozófusra akadt, aki gondolatait lírába önti.
Weöres Sándort az egész ismeretségi köre Sanyikának hívta, de Amynek ő egész életében Sándor maradt. Ha nem jön Amy, Weöres Sándort az ital pillanatok alatt, tönkretette volna. Házasságuk kezdetén Amy 37, Sándor 34 éves volt. Weöres Sándor sokat ivott, e káros szenvedélyét nem tudta kordában tartani – ez maradt Amyre- aki az első közös nagy útjukon, amit Olaszországban tettek, mindjárt szembesült e felettébb kellemetlen ténnyel.
Próbált a lelkére beszélni hites urának, aztán mikor rájött, hogy ezzel nem ér el semmit, keményebb eszközökhöz nyúlt. Főként akkor, mikor Sándort nem engedték publikálni, így elkezdett vele közösen alkotni (Tarka forgó, majd a Hetedhét ország című gyermekkönyveken), amelyekben talán gyermektelenségükért is kárpótolták magukat. S bár megjárták Kínát, Amerikát, s Weörest újra engedték publikálni, Weöres alkohol iránti vágya miatt, Amy kénytelen volt felvállalni a szigorú anya szerepét.
Ez a valóságban azt jelentette, hogy előfordult, hogy kötelezvényt íratott alá hites urával arról, hogy naponta fél liter bornál többet nem iszik, s csak félévente egyszer issza le magát. Olyan is történt, hogy bezárta az italt a bárszekrénybe, s a kulcsot elrejtette, hogy Sándor ne tudjon inni. A legdurvább eset az volt, mikor magát Weöres Sándort zárta be, s hagyta egy kicsit magára otthunkban. Ám Sándor kijátszotta Amyt oly módon, hogy postással hozatott magának italt…
Kapcsolatuk 40 éve alatt, az ilyen közjátékok persze nem voltak állandóak. De az tény, hogy Weöres Sándor baráti köre nem nagyon szívelte Amyt, mert ő sokszor állta útjukat, hogy barátjukkal mulassák az időt. Persze ennek oka főként az volt, hogy a barátoknál mindig volt egy üveg bor, ami aztán dorbézoláshoz vezetett. A következményeket már Amynek kellett végignéznie, nem nekik, s ezt persze nem értette meg mindenki.
Amy mégis kitartott, mert a gyermeklelkű írót nagyon szerette. S bár kívülről mindig szigorúnak tűnt Sándorral, azért mindig mosolygott az emberekre. Egymást emelték fel, s bár Amyt ma már leginkább csak Weöres Sándor feleségeként tartjuk számon, azért ő önmagában is megállta a helyét – nagyon is jól- , mint író. Művészlélek művészlélekkel érti meg magát a legjobban- legalábbis esetükben ez történt- bár Amy a méltatlanul elfeledett zseni író feleségeként van főként számon tartva.
Mikor a nyolcvanas évek elejétől Sándor egyre betegebb lett, s gondozásra szorult, Amy ápolta. Mikor kómában került is mindennap bent volt nála a kórházban. Volt, aki azt mondta, mikor Amy megfogta kezét Sándornak, egy örömteli mosoly megjelent annak arcán. Mikor eltávozott aztán a nagy író, Amy ápolta szellemi hagyatékát. Szoros kötelék fűzte őket össze, s van, ki szerint Amy legnagyobb műve maga Weöres Sándor volt. Ő maga sokat kételkedett abban, hogy mennyire volt az helyes tőle, hogy próbálta férjét fékezni az alkohollal szemben. Aztán elengedte ezt, s 14 évvel később követte Sándort. Szerelem s szövetség volt kettejük kapcsolata, amelynek nyomát őrzi az utókor…
Forrás: Csernus Mariann Csillagszóró
Csorba Győző Római feljegyzések
Albert Zsuzsa Legenda Károlyi Amyról
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: