Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Tégy úgy, mintha becsülnéd magad, és becsülni fognak mások is. – Alexandre Dumas

Nagy kanállal falta az életet. Összesen 35 szeretője volt, akiknek egyikétől megszületett később szintén világhírű íróvá váló fia, akit örökbe is fogadott. Mindenki ismeri a Monte Cristo grófját és A három testőrt tőle. Azt már kevesebben tudják, hogy írt egy szakácskönyvet, foglalkozott a rasszizmus kérdésével és a forradalmi hangulat idején tovább szította drámájával a III. Henrik és udvarával a népet.

Sokan kritizálták, írásmódját felületesnek tartották, alakjait elnagyoltnak vélték, mégis, nála csak Verne népszerűbb a francia írók között halála után több, mint 200 évvel is.

Na persze, ha valaki olyan óriási népszerűségnek örvend, mint amilyennek Dumas is, akkor az ellenlábasok száma hatványozódik. Így volt ez vele is, s az sem segített rajta, hogy nagymamája egy haiti rabszolganő volt, apja és anyja pedig félvér. Az 1802 július 24-én született fiú apja pedig egy hőstetteiről híres katona volt. Úgy hívták a Fekete Ördög, tábornokig rangig vitte, de Dumas-t egész életében bántották származása miatt.

Ezért is írta meg a rasszizmus problémájáról könyvét, mindjárt azután, hogy A három testőr és Monte Cristo grófjával örökre letette névjegyét a világirodalomban. Nem foglalkoztak e könyvével igazán, pedig vitte a franciák jó hírét szerte a világban.

Mikor II. Napóleon került hatalomra önkéntes száműzetésbe vonult. Elment Olaszországba, s Garibaldi mellé állt, s közelről figyelte a nápolyi forradalmat. Magyarországon is járt kétszer, sőt egyszer magyar díszruhában állt ki Pesten szónokolni. Jókaival és Szigligetivel barátságot ápolt, annyira, hogy Jókai le is fordított neki néhány magyar verset, s a Szózatot Dumas átfordított franciára.

Élete végén, mikor beteg lett, hazament Franciaországba. Húzta a szíve haza, otthon akart meghalni. Fia meglátogatta őt, s tovább adta neki a stafétát. Ő pedig vitte tovább a hírét a Dumas-nak, ami által sokszor össze is keverjük őket.

A pénz olyan, mint a nő, akkor érzi leginkább az ember, hogy szerette és mily mértékben szerette, midőn elfordul tőle.

A boldogtalanok végső öröme a hallgatás; eszébe ne jusson elárulni, bárkinek is, ha fáj valamije, mert a kíváncsiság úgy habzsolja könnyeinket, mint a szarvas vérét a legyek.

Két tekintet van: a testé meg a léleké. A testi szem néha feledhet, de a lélek szeme örökké emlékezik.

A szenvedélyek mélyén, a gyönyörön túl mindig meghúzódik egy kis lelkifurdalás.

Néha a nem remélt boldogság bekopogtat azoknál, akikkel a sors régóta mostohán bánt.

Vannak olyan gondolatok, amelyek az agyból erednek, és vannak olyanok, amelyek a szívből fakadnak.

A nő, aki nagy dolgokra inspirál minket, gyakran ugyanaz, mint aki megakadályoz bennünket a megvalósításukban.

Nincs ezen a földön sem boldogság, sem boldogtalanság, a két fogalmat csak összehasonlítani lehet. Csak aki a legnagyobb fokú boldogtalanságot átérezte, az tudja átérezni a legnagyobb boldogságot is.

A történelmet a győztesek írják. Nem a hősök.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!