5 kemény lecke, amit az iskola tanít meg nekünk az életről

Iskolába járni nem mindig leányálom. Bár az alsó osztályokban még könnyű dolgunk van, később egyre több a teher, na meg a felismerés is. Nem mindenkinek megy jól a matematika, a nyelvtan vagy éppen a testnevelés. Bár kétségtelen, hogy írni, olvasni, számolni ott tanulunk meg, de a tantárgyakon kívül más dolgokról is kapunk életre szóló leckéket.

Az iskola akarva, vagy akaratlanul az életre nevel. Főként az általános iskolában tapasztaltak hatnak személyiségünkre, ilyen vagy olyan módon. Megértjük és felismerjük, hogy van olyan pedagógus, aki nem mindig azt osztályozza, amit osztályoznia kellene. Ráeszmélünk, hogy vannak szülők, akik csokit, sütit, bort visznek a tanárnak, hogy az, a gyereket a kegyeibe fogadja. Én a 90-es években voltam iskolás, így az én generációm már azt is megtanulta mit jelent a túlterheltség. Sosem feledem el, hogy harmadik osztályban olyan matematika példát tanítottak nekünk, amit középiskolások vettek másodikban. (Unokatestvérem megtalálta a példát a matematika gyűjteményében, mikor korrepetált.)

De az még hagyján, hogy szellemileg vártak el tőlünk túl sokat. A baj az volt, hogy olyan „felnőtt” helyzeteket is bemutattak nekünk az iskolában, amelyek egy életre bennünk maradtak.

Ezek a tapasztalatok meghatározóak. Függetlenül attól, hogy a fent felsoroltakból melyikeket és milyen módon éltük meg. Végigkísérnek minket egész életünkbe. Mert a kisgyerek az, aki megtanulja ezeket a leckéket, s aztán dönt, hogy miként értékeli és hasznosítja ezeket az életében. Mindenkinek vannak jó és rossz élményei az iskolából. Neked milyen volt az iskola? Mit tanultál meg ott (a tantárgyakon kívül), ami azóta is szilárd hitként él benned?

Tovább a blogra »