Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Az író, akinek művei elkísérnek minket egész életünkben

Bejárta a világot, élő és holt nyelveket egyaránt beszélt. Ismerte a világ vallásait, mítoszait, nem ragadt meg egyetlen ponton, hajtotta a tudásszomja előre. Művei elkísérnek minket az ártatlanság korától a felnőtt lét sötét és vágyakkal teli partjáig. Weöres Sándor 1913 június 22-én született Szombathelyen.

Gyermekkorától kezdve magas műveltségű emberek vették körül. 12 évesen kiolvasta Shakespeare és Schiller összes művét. 14 éves volt, mikor megjelent első verse nyomtatásban. 16 éves volt mikor először találkozott Babits Mihállyal és Kosztolányi Dezsővel. 24 évesen megnyerte a Baumgarten-díjat, aminek pénzéből utazást tett a Távol-Keleten.

Versei közül 64 darabot közölt a Nyugat. Minden érdekelte, ezért tanult földrajzot, történelmet, jogot, filozófiát, esztétikát is az egyetemen. Itt került kapcsolatba Kerényi Károllyal az ókor és a vallástörténet jeles tudósával. Szemléletét e barátság a világról tovább tágította. Mire megírta doktori disszertációját, már három verseskötet írójának mondhatta magát. Ő mégis a diploma megszerzése után egy rövid ideig apja birtokán gazdálkodott.

arcanum.hu

Aztán Pécsett könyvtáros lett, s a Sorsunk című folyóirat társszerkesztőjeként tevékenykedett együtt Várkonyi Nándor kultúrtörténésszel. Egyre többször járt fel Pestre, aztán ott is ragadt. Az Akadémia Könyvtárban dolgozott a továbbiakban. Szerelmes lett Mészöly Miklós feleségébe Polcz Alaine írónőbe. Az ő hatására született meg a mindannyiunk által ismert „őszi éjjel, izzik a galagonya, izzik a galagonya ruhája” strófa, majd a vers, úgy, hogy Alaine dedikáltatta vele egy verseskötetét, mire múzsájától megihletődve az író fejéből kipattant a mű.

Amikor megjelent a Vörös Medúza című kötete Hamvas Béla író, filozófus írt neki levelet. Felajánlotta neki, hogy tanítja őt, mert nagy potenciálokat lát még benne rejtve. Ekkor ő már rég keresett egy nyitott lelkű írót, aki olyan eszméket vihet költészetébe, amelyek addig ismeretlen terepre vezényelik az olvasókat. 5 évig tartó kapcsolatukból született meg A fogak tornáca című kötet.

Ekkor már levelezésben állt Károlyi Amyvel is Weöres. Lassan alakult ki a szerelem kettejük közt, de aztán ez tartósnak is bizonyult. Főként azért, mert Amy tudta kezelni Weöres alkoholhoz fűződő szoros kapcsolatát. (Kapcsolatukról itt olvashatsz bővebben:https://mystique.cafeblog.hu/2018/06/21/amikor-ironak-iro-a-parja-weores-sandor-es-karolyi-amy/ Igaz, volt, hogy bezárta az italt a szekrénybe, vagy magát Sándort a lakásba, s volt, hogy kötelezvényt íratott alá vele, hogy nem iszik fél üveg bornál többet naponta.

Amy és Sándor

Akkor is mellette állt neje mikor 1951-től nem engedték publikálni, mert nem volt hajlandó a politikáról semmilyen formában nyilatkozni. Ezért műfordításokból élt, s Amyvel közösen alkotott gyermekirodalmat. Kodály Zoltán megzenesítette Öregek című költeményét. Aztán újra elindult most már nejével együtt a világba. Jártak Kínában, Görögországban, később New Yorkban is tiszteletüket tették.

Weöres Sándor egyik jellegzetessége, hogy imádott mások bőrébe bújni. Az első ismert verse a Macska az állat monológja például. Legismertebb és legjobb vállalkozása az 1972-ben megjelent Psyché kötete, amikor egy 18. századi kitalált költőnő bőrébe bújt. Az addigra már gyermekirodalomban nagyot alkotott Weöres ezzel aztán át is lépett a felnőtt irodalom palettájára, úgy, hogy annyira sikerült a fiktív nimfómán költőnő alakját megeleveníteni, hogy utána sokan keresték a hölgy írásait, mert mindenki azt hitte ő tényleg élt valaha.

A nyolcvanas években egyre súlyosabb betegségekkel küzdött. Amy ápolta, kitartott mellette. Ekkor már lefordították műveit angolra és németre is. Végül 1989 január 22-én eszméletet vesztve hunyt el. Károlyi Amy gondozta hagyatékát, s kiadatta az addig még meg nem jelent műveit. Weöres Sándor műveit a mai napig kicsik és nagyok egyaránt szeretik.

Psyche Confessioja`

 

`Buda, 23. Oct. Anno Domini 1814.`

 

Bolond Atyám hívott Psychének,

Ez harmadik kereszt-nevem.

Mindég Amor karjában égek,

A Lélek és a Szerelem

 

Külön nem válható sohsem.

Míg másúlásibanreménylek,

Hívságos forgalomban élek,

Tarka s vidám az életem;

 

S ha majdan eggyszer tsendre térek,

Nem forgok többé: meg-lelem,

Hogy Szerelemre vált a Lélek

S Lélekre vált a Szerelem.

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!