Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Számomra csak kétféle nő létezik: az istennő és a lábtörlő- Picasso és a nők

Nárcisztikus nőimádó, aki a nőket először istennőként kezelte, aztán beléjük törölte lábát. Élete női közül kettő öngyilkos lett, egy majdnem megőrült. Csak egyetlen nő volt, akinek volt bátorsága elhagyni a modern művészet atyját. A zseniális festő, képzőművész és író férfiként a legrosszabb fajtából való volt, aki egyszerre volt nyugtalan és nyugtalanító jelenség átható tekintetével, amellyel megbabonázta a nőket.

Az 1881 október 25-én Malagában, Spanyolországban született Pablo, bohém művészcsaládban nőtt fel. Apja maga is festő volt, akiből rajztanár lett, majd később a Barcelonában található Képzőművészeti Egyetem professzora. Ő vitte el a 13 éves Picassót vasárnap délután egy bordélyházba, hogy a kiskamasz megismerkedhessen a nők nyújtotta örömmel. A dolog túl jól sikerült, mert Pablo onnantól kezdve követte a katalán hagyományokat – pedig ő nem volt az- és vasárnaponként reggel misére, délben ebédre ment, hogy aztán délután olyan nőkhöz járjon, akik pénzért árulták a testüket.

Fernande és Pablo

20 évesen már túl volt két kiállításon, s jó néhány örömlányt is megismert közelebbről. Aztán találkozott Fernande Olivierrel, aki rendszeresen modellt állt a festőknek és szobrászoknak. A nő házas volt, de a dolog nem zavarta kettejüket kapcsolatuk kibontakozásában. Fernande elhagyta férjét, majd féltékenységével kezdte üldözni Picassót – amibe az bele is unt – de elhozta neki az áttörést, mert mikor kiábrándult a nőből megfestette az Avignoni kisasszonyok című képét, amely prostituáltakat ábrázolt.

Picasso és Olga

Igaz, ekkor már Eva Gouellal egy sikeres üzletasszonnyal volt, aki több festményét is el tudta adni, s Picasso sors jobbra fordult. Eva és Pablo össze is akartak házasodni, de ez nem valósulhatott meg. Három év után ugyanis a nő rákos lett, s Picasso a szomszédasszonnyal kezdett viszonyba, mert nem bírta elviselni senki betegségét miután szeretett kishúga összesen 9 évesen távozott az élők sorából. Így is mély depresszióba süllyedt, amikor Eva meghalt, amiből barátai csak úgy tudták kirángatni, hogy elvitték Rómába, ahol aztán találkozott Olga Khokhlovával egy orosz balett táncosnővel, akit feleségül is vett.

Marie Thérése

Megszületett első fia Pablo, majd a következő évben találkozott egy 17 éves lánnyal, Marie-Thérése-vel. Olgát a következő évben már nőgyógyászati problémákkal kezelték, de a nő akkor még nem fogott gyanút, csak mikor férje egyik kiállításán szembesült a ténnyel, hogy egy másik nő arcát festetette meg több festményén a mester. Mindezt azonban még eltűrte volna, hiszen ekkor már 8 éve volt Marie Picasso szeretője. Ám a lány terhes lett, s Olga úgy döntött elválik. Erre azonban végül nem került sor, mert Picassónak addigra már hatalmas vagyona volt, amit el kellett volna feleznie, így házasok maradtak Olga 1955-ben bekövetkező haláláig.

Dora Maar

Olga elköltözött, s Picasso Dél-Franciaországba ment Marie-val, ahol megszületett lánya Maya. Aztán ő újra szerelemes lett egy másik nőbe, Dora Maarba. A nő fotósként dolgozott, ráadásul teljesen más személyiség volt, mint Marie. Dorával komoly kérdéseket lehetett megtárgyalni, míg Marie a maga egyszerűségével – s azzal, hogy a mester múzsájaként tartotta magát számon- könnyítette Picasso életét. Mikor Marie megtudta, hogy Picasso őt is megcsalta, mélyen megbántódott, szakítottak, de azért mindig a mester közelében maradt.

Fájdalmát némileg enyhíthette, hogy Dora nem tartozott sokáig a mesterhez, mert szerencsétlenségére bemutatta barátnőjét Françoise Gilot a férfinak, aki szintén festő volt, s a két ember egymásba szeretett. Dora majdnem bele is őrült ebbe, mert egy Picasso kiállításra meztelenül ment el, s utána jó ideig szanatóriumban kezelték és sokk kezeléseket kapott.

Gilot és Pablo

Picassót ez persze már nem hatotta meg, ő már csak Françoise-t látta. A lány tehetségével és rugalmasságával, na meg a maga 21 évével valósággal megbabonázta az akkor már 60 felett lévő Pablót. Gilot-nak nem okozott gondot, hogy a saját házukban látogatták meg Picassót volt felesége, szeretői és gyermekei. Sőt, olyan jól tűrte mindezt, hogy még két gyermeket, Claude-t és Palomát szülte a mesternek. Végül mégis elfogyott a türelme, mikor mindezek mellé új szeretője is lett Picassónak. Összeszedte cókmókját és a gyerekeket is vitte magával. Megírta könyvét Életem Picassóval címmel és a mester dühöngött. Amíg élt nem engedte többé házába Gilot, s a tőle született gyermekeit.

Picasso és Jacqueline

Utolsó évtizedeiben Picasso egyre furább dolgokat csinált. Azoknak a nőknek, akikkel le akart feküdni egy-egy apró férfi szobrot ajándékozott hatalmas fallosszal. Megnyugvásra a nála 46 évvel fiatalabb Jacqueline Roque mellett talált, aki mesternek szólította őt együttélésük alatt is. A nő életét Picassónak ajánlotta, mint múzsa, s a mester 146 festményt, rajzot, szobrot készített is róla.

Picasso persze őt is megcsalta. A kora előrehaladtával vágyai nem maradtak el. A nő jól tűrte ezt, s Picassóval maradt 1973-ban bekövetkező haláláig. Megrendezte temetését, Gilot és gyermekeit nem engedte, hogy részt vegyenek rajta, majd 1985-ben egy Picasso kiállítást rendezett, aminek megnyitása előtt főbe lőtte magát. Rajta kívül Marie-Thérése is öngyilkos lett 1977-ben. Picasso egyszer azt mondta: „Minden és mindenki feláldozható a művészetért.” Ő csak tudta, hiszen minden nőt az utolsó cseppig kiszipolyozott, hogy inspirálódjon belőlük, aztán mikor megunta őket, úgy dobta el azokat, mint egy koszos zsebkendőt…

 Forrás: Franciose Gilot Életem Picassoval

John Richardson A life of Picasso

Jeroen Krabbé Picasso Pablo Picasso Genie en player

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!