Amikor kisiskolás voltam, miatta lettem kitessékelve egyszer hittanóráról. Kisebb összezörrenést eredményezett a pap és köztem, mikor azt állítottam Jézus körül volt egy prostituált. Hét éves voltam, de akkor már kétszer kiolvastam a Bibliát (főleg az Ószövetség történeteit szerettem). A papot olyan érzékenyen érintette a “bűnös asszony” említése, hogy hazaküldött és azóta is, ha Mária Magdolnáról esik szó, az jut eszembe, hogy még a nevét kimondani is bűn.
Akkor még semmit sem tudtam arról, hogy három nőből mosták össze alakját, pedig ez egy nagyon érdekes információ. Te tudtad, hogy Mária Magdolna ma ismert alakját 591-ben Nagy Szent Gergely pápa alkotta meg? Méghozzá nem is akármilyen nevelő célzattal! A Bibliában ugyanis több Mária is van említve, de köztük Jézus anyjáról, Szűz Máriáról- a tisztaság mintaképéről- esett legtöbbször szó. Kellett hát egy ellenpélda, aki a bűn útjáról tért meg.
Jézus történeteiben, először betániai Mária, Lázár testvére szerepelt, aki- miután testvérét megmentette a Megváltó- megmosta annak lábát nárdus olajjal. Eztán következett egy Magdalából származó nő, aki Jézus anyjának oldalán állt, mikor azt keresztre veszítették. Neki is jelent meg először Jézus, mikor feltámadt, csak aztán a prófétáknak. Ez a nő egyes teóriák szerint a felesége is volt Jézusnak és még egy lánya, Sára is volt tőle. Ő belőle lesz később Mária Magdolna.
A harmadik nő, igazából névtelen volt, s „bűnös asszony”. A farizeus Simon házában találkozott vele Jézus, megbocsátotta bűneit, miután az asszony könnyeivel megmosta és hajával megszárította őt. Ebből a három nőből alkotta meg a bűn és bűnbánat példázatáért Mára Magdolna alakját Nagy Szent Gergely pápa. Majd a kora középkorban ezt az alakot, azonosították úgy, mint a „bukott asszonyt”.
Mária Magdolnát, akit prostituáltból Jézus követője és tanainak hirdetője lett egy genovai érsek Jacobus de Voragine tette szentté végleg. Példázata szerint Mária Magdolna paráználkodott, majd mikor megbánta bűneit a királynénak segédkezett, hogy világra hozza gyermekét. S bár a királyné belehalt a szülésbe ő feltámasztotta, majd harminc évre elvonult a hegyek közé, s a mennybe került.
Így igyekezett az egyház a legnagyobb kiközösítést elszenvedő nőket, jó útra téríteni, amely miatt a mai napig úgy él fejünkben Mária Magdolna, mint egy megtért „bukott asszony”.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: