Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Egy orosz polihisztornő élete- Jekatyerina Dashkova

Volt konspirátor, politikus, nyelvész, matematikus, orvos és író. Ő volt a felvilágosodás eszméinek első hirdetője Oroszországban, aki nem mellesleg a világ első női vezetője lett egy akadémiának is, (az Orosz Császári Tudományos Akadémiának). II. Nagy Katalin cárnő szeretőjeként és bizalmasaként is ismerték. Ha kellett kőművesnek állt e mellett szónokként és ügyvédként is megállta a helyét. Jekatyerina Dashkova, a 18. századi Oroszország egyik legkiemelkedőbb és legszínesebb alakjaként írta be magát a történelembe.

1743 március 17-én született. Anyját két éves korában elvesztette, apja nem törődött vele, így nagybátyja nevelte fel. 15 éves korában férjhez ment Dashkova herceghez. Férje a Nagy Katalint támogatók vezéralakja volt (abban az időben az udvarház két táborra szakadt a III. Pétert támogatókra és a Katalint támogatókra), így kerültek az udvarházhoz. Jekatyerina még tinédzser volt, mikor megszülte fiát, majd lányát. Barátságot kötött Nagy Katalinnal, akihez hasonlóan igen komoly és mindenre kiterjedő taníttatást kapott (ami a 18. században még ritkaság volt egy nő számára).

20 éves korában elvesztette férjét, így a barátságból szeretői viszony lett Nagy Katalin és közötte. Persze műveltsége is sokat nyomott a latba, mert matematikát tanult a Moszkvai Egyetemen, több nyelven beszélt (francia, német, olasz), és az olyan irodalmárok és tudósok írásait, értekezéseit bújta, mint Voltaire, Charles Montesquieu és Nicolas Boileau.

Mivel egyik legfőbb bizalmasa lett Katalinnak nem volt kérdés, hogy mikor Péter trónra került, segít neki azt letaszítani onnan. Igaz, a testőrség is Katalin mellé állt, mert nem állhatták Péter poroszok iránti imádatát. (A történészek még mindig vitatkoznak azon, hogy megölték-e a cárt egyáltalán. Egy nemrég napvilágra került információ szerint a cár véletlenül halt meg, Katalin egy másik (férfi) szeretőjével közbeni verekedés alkalmával, de a Péter ellen irányuló összeesküvés ettől függetlenül valóban létezett. )

Akárhogy is, Jekatyerina a cárnő támogatásáért egy arannyal és gyémánttal kirakott csillagot kapott a béke fenntartója titulussal együtt. Ám a trónra lépés a két nőt eltávolította egymástól, így Dashkova hercegnő összetörten távozott az udvarháztól, ráadásul egészen elszegényedve (megboldogult férje irtózatos adóságot hagyott maga után) így, mikor a cárnő már nem támogatta őt, kénytelen volt visszavonulni gyerekeivel egy vidéki birtokra, ahol gyümölcsöt termeltek. Öt év alatt összeszedett annyi pénzt, hogy gyerekeivel együtt elutazzon Európába. Gyerekei megfelelő taníttatásáról így tudott gondoskodni.

Dashkova palota

Széleskörű ismerete a tudomány és az irodalom területén aztán meg is nyitotta előtte az európai előkelő szalonok és társadalmi összejövetelek kapuit. Gyerekei Angliában tanultak, míg ő találkozott fiatalkori idoljával, Voltaire-rel Genovában. Párizsban összebarátkozott Diderot-val és Benjamin Franklinnal, utóbbi az Amerikai Tudományos Akadémia tagjai közé is felvette. Ő lett az első orosz és első nő, aki tiszteletbeli tagságot kapott az óceán túloldalán.

1782-ben (10 év után) tért vissza Oroszországba. A cárnő pedig mindjárt azzal bízta meg, hogy élessze fel az Akadémiát a szó szerinti romjaiból. (Ekkor segített Jekatyerina az építési munkálatokban is.) Miután felépült a Szent-Pétervári Művészeti és Tudományos Akadémia vezetője lett. Két évre rá, az Orosz Tudományos Akadémia elnökének választotta meg a cárnő (amely akadémiát egyébként maga Jekatyerina találta ki, hogy összegyűjtse a tudósokat és felvilágosultakat.) Szándéka az volt, hogy megmutassa a világnak, hogy Oroszország is rá tud lépni a Felvilágosultak útjára. Sőt, nők is képesek erre, s ennek tükrében egy havonta megjelenő magazin írója is lett.

12 évig tartó elnöksége alatt hat épületet renováltak, köztük a nyomda részt is. A közreműködésével megszületett az első Orosz Szótár is, amely hat év alatt készült el. Írt két nagy sikerű drámát is: a Fábián házassága Franciaországig is eljutott, míg a Toissioko Oroszországban örvendett népszerűségnek.

Jekatyerina szobra Szentpéterváron

Aztán II. Nagy Katalin cárnő paranoiássá vált 1789-ben. Meggyanúsította Jekatyerinát, hogy republikánus és le akarja őt taszítani trónjáról. Mindennek oka az volt, hogy Jekatyerina egyre nagyobb népszerűségnek örvendett, ráadásul hírt adott a havonta megjelenő újságában a republikánus eszmékről, a francia forradalomról és a felvilágosultak új generációjáról. Ez pedig annyira feldühítette a cárnőt, hogy először megtiltotta, hogy az újságban bármi ezzel kapcsolatos dolog megjelenjen, majd mikor a forradalom győzelméről mégis hírt adott Dashkova, beszüntetette a cárnő az újságot és régi barátnőjét minden címétől és rangjától is megfosztotta.

Miután összevesztek, Jekatyerina visszavonult ismét vidéki birtokára. Két évvel később, mikor a cárnő meghalt, vissza kapta egy rövid időre az Akadémiától vezető rangját. Miután I. Pál a cárnő fia került a trónra 1796-ban más politika és irányítási mód lett az uralkodó Oroszországban. Pál mindenkit eltávolított, akinek köze volt apja halálához, így Jekatyerina és a cárnő összes támogatója, száműzve lett Novgorodba. Pált aztán megölték 1801-ben így Jekatyerina Moszkvába utazhatott. Ott dolgozott emlékiratain 1810 január 4-én bekövetkező haláláig.

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!