Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Egy hazánkban alig ismert magyar írónő élete- Orczy Emma

Az első „szuperhőst” ő alkotta meg. Akkora sikerrel, hogy Zorró alakját a Vörös Pimpernelről mintázták meg. Orczy Emmáról elneveztek egy krátert a Vénuszon és övé az egyetlen magyar vonatkozású könyv, amely cd formájában felkerült 1995-ben azon 2000 mű közé, amit „ismerni kell”.

Ehhez képest keveset tudunk és beszélünk az 1865 szeptember 23-án született írónőről.

Persze műve ma már kissé modorosnak tűnik. Ez azonban, tekintve, hogy a hölgy arisztokrata családban született, nem is meglepő. Anyja Wass Emma grófnő, apja Orczy Félix zeneszerző volt. A család sokat utazott, megjárták Párizst és Brüsszelt, majd 1880-ban egy vita miatt Londonba költöztek, végleg.

Emma 13 évesen

Emma művész felmenőkkel, tehetségesnek bizonyult a festészetben. Be is íratták egy festőiskolába és az 1880-as években Jó éjszakát című olajfestményével a Műcsarnok 1889-es évi kiállításán is szerepelt. Aztán mégsem festő lett. Az iskolának annyit köszönhetett, hogy megtalálta ott élete párját, Montague Maclean Barstowt. A pár 1894-ben összeházasodott, de mivel a férj nem sok festményét tudta eladni, komoly anyagi gondokkal küzdöttek.   

Miután megszületett egyetlen fiuk, az ifjú asszonynak eszébe jutott, hogy megpróbálkozik az írással, hátha azzal tudja egy kicsit enyhíteni életük nehézségeit. Első könyvében magyar tündérmeséket írt meg, amelyeket minden bizonnyal kisfiának is elmesélt. Másodikban, már egy detektívtörténettel jelentkezett. Egyikkel sem aratott átütő sikert. Ám a harmadik könyve – A Vörös Pimpernel- 1903-ban sok visszautasítás után megjelent, s 1905-ben már színdarabként is játszották Londonban négy éven keresztül.

Orczy Emma neve egy csapásra fogalom lett. 14 nyelvre – köztük japánra is- lefordították művét, s anyagi gondok soha többé nem nyomasztották őt és családját. Folytatta tovább Pimpernel történeteit, mert az angolok majd megvesztek hőséért. Ezen kívül hozzá köthető az első női detektív- Lady Molly- története is, amit szintén imádott a nagyközönség.

Emma az első világháború idején megalapította a Women of England’s Active Service Leage szervezetet, hogy a férfiakat rávegyék arra, hogy harcoljanak a háborúban. Hitt az arisztokrácia fontosságában. 1915-ben megjelentetett egy háborús antológiát, Lest we forget (Hogy soha el ne felejtsük) címmel. Persze írta tovább Pimpernel történeteit is.

1934-ben magyarok is megfilmesítették művét- igaz Hollywoodban. A forgatókönyvet Emma és Bíró Lajos írta meg, a producer Korda Sándor volt és a színész, aki Vörös Pimpernelt játszotta Leslie Howard-, aki Steiner László néven született. A Robespierre orra alá borsot törő bolondnak tűnő, ám oroszlánszívű férfi kalandjai máig népszerűek. Musical, színdarab, több film is készült már belőle.

Emma olyan jól élt, hogy élete alkonyán már Monte Carlóban is tudott egy házat venni. Bár örömét, s sikereit beárnyékolta, hogy 1942-ben férje meghalt, akivel egész életében harmonikus életet élt. Innentől kezdve a szintén íróként tevékenykedő fia- John Montague Barstow- felé fordult. Többször jött haza Magyarországra látogatóba, de végleg soha nem maradt.

Műveit angol nyelven írta, alig vannak belőle magyar fordítások, pedig a Vörös Pimpernel történetein kívül, más könyveit is lefordították több nyelvre. 1947-ben jelent meg önéletrajzi regénye Links in the Chain of Life (Az élet láncszemei) címmel. Majd november 12-én elhunyt a nő, akinek műveit az egész világon szeretik és olvassák ma is.  

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!