1985. december 26. éjjel. Virunga-hegység, Ruanda Afrika. Egy nő a kunyhójába lép. Valaki machetével ront rá a sötétben, dulakodnak, aztán a földre zuhan. Senki nem hallja utolsó szavait, a támadó már elfutott. Dian Fosseyra munkatársai találnak két hatalmas sebbel fején és mellkasán. Már nem lehet tenni érte semmit.
A mai napig nem tudja senki mi történt a nővel, akit könyve és Sigourney Weaver tett világhírűvé. Munkásságát és életének azt a 18 évét, amelyet a hegyi gorillák tanulmányozására szánt sokan ismerjük. Azt azonban máig homály fedi miért kellett meghalnia?
Dian már fiatalon tudta, hogy állatokkal akar foglalkozni. Állatorvos szeretett volna lenni, de aztán kompetenciái nem voltak ehhez elégségesek. Két szemeszter után félbehagyta tanulmányait és beteg gyermekekkel kezdett foglalkozni. Majd kezébe került egy könyv, amit a hegyi gorillákról írtak és tudta: a majdnem száz évvel ezelőtti tanulmányt ki kellene egészíteni.
Első afrikai útján kitörte a bokáját, de nem adta fel. Már csak azért sem, mert találkozott Dr. Louis Leakey antropológussal, aki egy másik nőt – Jane Goodallt- támogatott már. Jane csimpánzokat tanulmányozott a vadonban sikerrel, így Dian meggyőzte a férfit arról, hogy ő a hegyi gorillákkal tudna foglalkozni hasonló módon. Az antropológus – aki az evolúciót akarta az élő állatokon is vizsgálni- hamarosan támogatókat szerzett, és Fossey a vadonban találta magát, egyedül.
Nem kellett sok idő ahhoz, hogy kiderüljön, a gorillák „szelíd óriások”. Családi kapcsolatuk erős és az empátiától kezdve sokféle érzelemre képesek. Dian igaz barátjuk lett, ami azt is jelentette, hogy meg is akarta őket védeni. Az összesen 247 darab gorilla veszélyeztetett volt, s ráadásul az orvvadászok is tevékenykedtek- igaz, főként antilopok és bivalyok miatt.
Persze így is belesétálhattak csapdába a gorillák, s olykor kicsinyeiket is el akarták venni tőlük. Azért, hogy európai állatkertben mutogathassák őket. Dian őrjáratokat szervezett, hogy az állatoknak állított csapdákat hatástalanítsák és mikor már nagyon elkeseredett, elővette halloweeni maszkjait és eljátszotta a boszorkányt, hogy a babonás afrikaiak megijedjenek, és ne háborgassák a vadon élőket. A csel egy darabig hatásos volt, de a pénztelenség miatt mindig újabb és újabb orvvadászok tűntek fel.
Bár az évek előrehaladásával Dian sokat elért a gorillák védelme érdekében, még mindig volt mit tenni. Csukatott börtönbe embereket orvvadászatért és ez egy kicsit elvette a többiek kedvét. Aztán egy nap hőn szeretett gorilla barátja Digit is elpusztult az orvvadászok miatt. Bosszút esküdött, elfogatta az orvvadászok egyikét, fához kötette, felvette maszkját és úgy táncolt körülötte égő fáklyával, mintha fel akarná azt gyújtani.
Innentől kezdve egyre többször csinált hajmeresztő dolgokat. 1980-ban haza is küldték Amerikába, hogy tartson előadásokat az országban, s közben megírta könyvét, Gorillák a ködben címmel. Majd visszatért hőn szeretett gorillái közé, s figyelt. Egyre többször panaszkodott levelében arra, hogy a vadonban összeakad emberekkel, akik ugyan nem bántanak senkit, de rosszban sántikálnak, az biztos.
Mikor az orvvadászokkal újabb összetűzésekbe került, egy barátjának már azt írta: Tudom, hogy kik azok, akik aranyat csempésznek át, s mely politikusokhoz köthető e tettük. Rengeteg bizonyítékom van. – Úgy képzelte ezzel meg tudja védeni a Virunga hegységet és a gorillákat az orvvadászoktól. Aztán a bizonyítékai sosem kerültek elő, mert meghalt.
A diplomáciai problémák elkerülése végett a ruandai hatóság első feltételezése az volt, hogy egy diákja ölte meg. Valamivel kívánatosabb volt és könnyebben eltusolható, ha egy amerikai végez egy amerikaival, mint ha egy afrikai tette volna ezt. Ennek ellenére azért számításba vettek egy orvvadászt is, akivel Dian hadi lábon állt. A férfi a börtönben maradt évekig, a diákot letartoztatták, vallatták, aztán nagy nehezen megszökött és visszatért az Államokba, ahol senki sem tudja a mai napig, hogy mit higgyen róla.
Mégsem megoldott továbbra sem, hogy ki ölte meg Diant. A ruandai hatóságok a volt diákot kiáltották ki bűnösnek, aki ezért soha többé nem is mehet vissza Afrikába, mert azonnal börtönbe zárnák. Az orvvadászt persze már kiengedték, mert mint kiderült, akkor messze járt a Virunga-hegységtől. De akkor marad a kérdés? Ki ölte meg Dian Fosseyt? Egy orvvadász, vagy valaki olyan, aki az aranycsempészeket védte?
Kommentek