Legidősebb lánya világhírű színésznő lett. Ő az egyenjogúságért folytatott egész életében harcot, míg lánya a filmvásznat hódította meg. Katharine Houghton Hepburntől örökölte a világ egyik legismertebb színésznője temperamentumát és harci kedvét. Ami nem is csoda, hiszen Katharine feminista eszméket vallott és a születésszabályozás mellett is kardoskodott.
Katharine Houghton, vagy ismertebb nevén Kit, 1878 február 2-án született Buffalóban.
Apja üzletember volt, aki, mikor lánya 14 éves lett felakasztotta magát. Anyját ekkor diagnosztizálták gyomorrákkal, amibe két év múlva belehalt. A tinédzser Kit és testvérei anyja testvéréhez kerültek. Majd tanultak, s Kit előbb politológiából és történelemből, aztán kémiából és fizikából szerezett diplomát az egyetemen.
Egy ideig tanított, majd találkozott Dr. Thomas Norval Hepburnnel. A találkozásból 1904-ben házasság lett, s a pár Hartfordba költözött. Az évek során hat gyermekük született. Másodikként, Katharine Hepburn, aki testvéreivel együtt mindenre kiterjedő oktatást kapott szüleitől.
Ez is érdekelhet: Egy öntörvényű színésznő élete – Katharine Hepburn
Mivel a pár fontosnak tartotta, hogy ne maradjanak kérdések megválaszolatlanul gyermekeik fejében, így beszéltek a szociális és társadalmi helyzetről és a különböző szexuális beállítottságról is (beleértve a férfi és női homoszexualitást is). Persze nem csak nekik tették ezt, így egy ideig a hartfordi lakosság furán nézett a párra, akik a kortól eltérően igencsak szabad szelleműnek számítottak. Aztán persze megtalálták őket azok az emberek is, akikkel hasonló nézeteket vallottak. Összebarátkoztak Sinclar Lewisszal, Emmeline Pankhursttel és Margaret Sangerrel. Azaz a Szüfrazsett Mozgalom élharcosaival.
Kit hamarosan a prostitúció ellen kezdett harcolni. Annyira sikeresen tette, hogy először 1910 és 1911, majd 1913 és 1917 között megválasztották a Cunnecticutt-i Szüfrazsett Mozgalom vezetőjének. Ez idő alatt jó néhány pamfletet írt vitatható kérdésekben.
Mivel nem minden téren egyezett az elképzelése a helybéliekkel, így 1917 végén átpártolt a Nők Pártjába, amelynek vezetője Alice Led volt, mindaddig, amíg 1920-ban végül megkapták a nők, a szavazati jogot.
Kit az 1920-as években a születésszabályozás mellett tette le voksát, mikor megértette, hogy a nála szegényebb nőknek hat gyermek nevelése, további anyagi problémákat, fizikai és pszichikai problémákat idéz elő, s Margaret Sangernek kezdett segíteni.
Aztán 1929-ben kilépett az újonnan alakuló Nemzeti Születésszabályozási Szövetségből, mert összeveszett Margarettel, de az 1930-as években is töretlenül az ügyért harcolt, más feminista kérdésekkel együtt.
Élete vége felé fokozatosan visszavonult, hogy együtt utazhasson az időközben egyre népszerűbbé váló színésznő lányával. 1951-ben halt meg végül agyvérzésben, 73 éves korában.
Forrás: cunnecticuthistory.org
thevintagenews.com
nytimes.com
Képek: pinterest.com
Kommentek