Minden tinédzser, aki szereti a könyveket, találkozik vele. Hiszen Kerouac a beat irodalom egyik legismertebb alakjaként a lázadás és az útkeresés megtestesítője. A spontán gondolatokat papírra vető, 36 méteres egybefüggő papírtekercsre gépelő alakja sokak előtt ismert. Pedig, mire az Úton című könyve kiadásra került négyszer lett átírva, s csak a könyv 50-ik évfordulójára lett kiadva a megszerkesztetlen, központozást mellőző kézirat.
Jean-Louis Lebris de Kérouac 1922. március 12-én született Massachusettsben.
Szülei kanadai francia emigránsok voltak ezért hat éves koráig csak franciául beszélt, s csak az általános iskolában tanult meg angolul. Ennek ellenére bár grafomániája hamar nyilvánvalóvá vált, csak egy-két francia nyelvű verse létezik. Angolul írt és gondolkodott, pedig otthon a családban csak franciául beszéltek.
Első érzelmi válsága bátyja elvesztése volt. A mindössze 9 éves Kerouac innentől kezdve élete végéig folyton kereste a helyét a világban. Bár kiváló sport teljesítményével a Columbia Egyetemre került ösztöndíjasnak, nem maradt ott sokáig. Eltörte a lábát, s aztán az edzője már nem akarta őt játszatni.
Kerouac ott is hagyta az egyetemet, s beállt a haditengerészetbe. Ám onnan is hamarosan menesztették, mondván skizoid személyiség. Ő ezen csak nevetett, s ment az egyetemen szerzett barátaihoz, Neil Cassady-hez, Allen Ginsberghez és William S. Borroughoz. Akkora már az volt a szilárd elhatározása, hogy az írásból fog élni, így megmutatta egy művét Ginsbergnek, akinek annyira megtetszett az írás, hogy beszélt a Columbia Egyetem egy professzorával, hogy segítsen kiadni Jack könyvét.
A dolog létrejött, ám közben Kerouac egy gyilkossági ügybe is belekeveredett. Történt ugyanis, hogy egy tinédzser barátját egy ember zaklatni kezdte. A fiú ezt nem bírta sokáig, s végül egy késsel leszúrta az embert. Aztán Jackhez sietett, hogy rejtse el a gyilkos szerszámot, majd pár nap múlva azt javasolta adják fel magukat mindketten.
A börtöntől csak az mentette meg, hogy akkori barátnője kifizette a 2500 dolláros váltságdíjat. Cserébe Kerouac elvette, de egy év múlva elváltak. Ezután Neillel utazgatni kezdett, majd hazatérve három hét alatt megírta az Úton című könyvét. A legenda szerint drogokkal és kávéval tartotta ébren magát, 36 méteres papírtekercset ragasztott össze a lapokból, hogy ne kelljen megállnia lapot cserélni az írógépben és a központozást is elhagyta, hogy minél gördülékenyebben tudjon haladni.
Mikor kész lett, ezt a tekercset adta át a kiadónak, aki azt kérte tőle, hogy legalább a lapokat választhassák szét. Kerouac ebbe nem ment bele, így még hat évet várnia kellett a sikerre. Közben megnősült újra, s megszületett egyetlen gyermeke Janet, akit még azelőtt elhagyott, hogy megszületett volna. Nem is ismerte el lányaként az 1962-es apasági tesztig. Majd annak ellenére, hogy azt hangoztatta az első gondolat a legjobb, belenyúlt az Úton szövegébe egyszer, kétszer, háromszor.
Mire 1957-ben kiadták a könyvet már négyszer volt átdolgozva.
A siker még így is váratlan volt, s Kerouac nem is tudta feldolgozni. S bár írt több könyvet azon túl is, ha az ő nevét halljuk, mindenkinek az Úton jut eszébe. Harmadjára is megnősült, de egyetlen gyermekével mindössze kétszer találkozott. Nem is érte meg, hogy ő is író lett, mert egy alkoholmámoros éjszaka után kifeküdt a fűre és onnan nem kelt fel többé. Olyan mértékű májzsugorodása volt, amely miatt 47 évesen távozott az, aki azt mondta: “Légy szerelmes a saját életedbe.” – pedig ez neki sem sikerült.
Kommentek