Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Az igazi Buzgó Mócsing alias Trebitsch Ignác

Ismered Rejtő Jenő Buzgó Mócsing figuráját? Remélem igen. Nos, ő valós személy volt, bármennyire is a rejtői világba illett. Az élet néha sokkal kacifántosabb személyiségeket és történteket ad, mint a regények.

Így van ez az 1879. április 6-án született Trebitsch Ignác esetében is.

Annyi mindennel foglalkozott, hogy felsorolni is nehéz. Volt rabbi növendék, majd „szuper keresztény”, később kém, író, politikus, konspirátor és üzletember. Élete végén már buddhista szerzetes lett belőle. De végeredményben mindig csak egyet akart. Közismertté válni, s fölébe helyezkedni a többieknek.

Élete alakulásába egy szerelem nyúlt bele. A rabbinak készülő fiú ugyanis beleszeretett egy színésznőbe, akit el akart venni. A Rothschildekkel is rokonságban álló család ezt nem nézte jó szemmel. Gondolták jót tenne a fiúnak a környezetváltozás, így elküldték világot látni.

Ignác megjárta Amerikát, majd mire visszaért letett szándékáról. Viszont megfogant benne a gondolat, nem lesz rabbi, inkább valami olyan hivatást keres, ami őt ismertté teszi. Jó útnak tűnt erre az újságírás, mert világ körüli útjairól írt beszámolóit leközölte a Pesti Napló. Ez azonban csak egy ideig felelt meg elvárásainak, lassan úgy érezte kinőtte az országot.

El is ment Angliába, ahol egy barátja áttérítette a keresztény vallásra. Mi több, papnövendéknek kezdett tanulni, mert beleszeretett egy hamburgi lányba, Gretchenbe. A családja kitagadta, ő meg tovább ment Kanada felé, hogy gyorsan elvégezze a teológia szakot. Ugyanis a német lány családja csak felszentelt papként fogadta el kérőnek.

Egy évvel később menyasszonya követte őt Kanadába, ahol már az Ír Keresztény Egyház papjaként szolgált Ignác. Elvette Gretchent, de hamarosan a református hittel gondjai támadtak, így áttért az anglikán vallásra. Ezután átköltöztek Londonba, ahol lelkésszé nevezte ki a Canterbury érsekség. A gond csak az volt, hogy egy apró faluban léphetett Trebitsch a nyilvánosság elé.

Ekkor már két gyermeke is megszületett, így nem csak maga miatt, hanem értük is akart magasabbra kapaszkodni. Hirtelen ötlettől vezérelve úgy döntött parlamenti képviselő lesz. Bár még mindig csak egy magyar bevándorló volt, így teljességgel lehetetlennek tűnt terve, de ez nem tántorította el.  Bízott magában, s kapcsolatteremtési képességeinek köszönhetően bekerült egy nagy múltú és igen befolyásos társaság tagjai közé, akiknek megnyerte a támogatását.

Közkedvelt figura lett belőle, aminek köszönhetően Belgiumba küldték, hogy szociológiai kutatásokat végezzen. Persze csak névleg, mert 1909-ben Anglia és Németország között komoly ellentétek voltak. Így azért küldték, hogy a Belgiumot övező országokat járja információkért. Hogy mennyire volt sikeres tevékenységében, abban mutatkozik meg, hogy egy évvel később komoly tekintélyt és vagyont szerezve tért vissza Angliába.

Angliában

Ekkor már felajánlották neki, hogy induljon angliai lakóhelyén a területi választáson. Az amolyan üres gesztust senki nem gondolta komolyan. Ehhez képest a választások közepén Trebitsch megkapta az angol állampolgárságot, s megnyerte a választást. Végre révbe ért, de aztán kiürült a pénztárcája…

Így befolyásos barátai által újra „mesterséget” váltott. Részesedést vásárolt magának néhány Galíciában és Romániában található olajvezetékre. Ekkoriban került kapcsolatba Dr. Segal ausztriai kémmel is. A férfi révén Ignác kapcsolatba került a német, az osztrák-magyar hírszerzőkkel, ami nem vetett rá jó fényt.

Annyira nem, hogy nem is indult a következői angliai választásokon. Helyette sarokba szorították az angol hírszerzés emberei kapcsolatai miatt, így kémkedésre vették rá. Ő azt gondolta majd kijátssza egymás ellen az angol, a német és az osztrák-magyar hírszerzést, de valójában mindenki tudott kapcsolatairól, így őt használták fel. S bár időközben megtette magát az Egyesült Galíciai Olajvezetékek Társaságának vezetőjévé, egy ideig e fölött szemet hunytak a titkosszolgálatok.

Na nem a végtelenségig, csak ameddig szükségük volt rá. Egy hamisításnál már elvesztette Anglia bizalmát, így Rotterdamba ment, hogy információkat adjon el egy német titkos ügynöknek, ám az információk hamisak voltak, így nem maradt más választása, menekülnie kellett. Ekkor már kitört a háború, így Amerikába ment. Ott úgy gondolta hírlapíró lesz, amivel csak úgy robbanhatott a köztudatba, ha szenzációt ad el.

Rejtő Jenő Buzgó Mócsing figurája

A New York World című napilapnál jelent meg két részes cikke arról, hogy Anglia provokálta ki a háborút. Maga az írás sok túlzást tartalmazott, de sikeres lett. Még egy könyv írására is felkérték, ami Egy nemzetközi kém vallomásai címen meg is jelent. Sőt, az FBI rejtjeles kódolásra is felkérte, amihez egyáltalán nem értett, de könyvtári könyvekből megoldotta a feladatot.

Ráadásul összebarátkozott egy FBI ügynökkel, aki nem bánt vele kesztyűs kézzel. Így történhetett meg, hogy szolgálati helyéről Trebitsch megszökött, mikor Anglia megkérte Amerikát, hogy a hamisítás vádjával tartóztassák le és adják át nekik.  42 nap rejtőzködés után fogták el. Aztán kiadták Angliának, s csak három év után 1919-ben szabadult, ekkor viszont végleg kiutasították az Egyesült Királyságból.

Hősünk Németországba ment, s ott hamarosan kapcsolatba került a német jobboldali ellenállás illusztris tagjaival. Erich Lundedorff tábornokkal és Max Bauer ezredes puccsot tervezett a kormánypárt ellen. Ennek a mozgalomnak lett sajtófőnöke Trebitsch. Bár tervük megbukott, azért nem adták fel, csak teret változtatva úgy képzelték bajor és magyar segítséggel Ausztriában érnek el változást. Ezért Horthyt látogatták meg, hogy segítséget és támogatást szerezzenek.

Elmagyarázták neki tervük, ami tetszett Horthynak. Csakhogy közben aláírták a trianoni békeszerződést is, ráadásul egy másik német ellenálló csoport is megkereste a minisztert. Trebitschék egyre inkább háttérbe szorultak, ráadásul a pénzügyi fedezetet hamisítás útján képzeltek el.

A tárgyalások megrekedtek, közben Ignácot megvádolták, hogy elárulta az antantot, így átmenekült Ausztriába, ahová maga után hívta a családját, s eladott információkat a csehszlovák hírszerzésnek.

 

Hamarosan aztán Ausztria is kicsi lett neki, s áttelepült Kínába. 1922-ben érkezett Sanghajba. Ott hamarosan Közép-Kína legnagyobb diktátorának Vu-Pej-Fu-nek lett a legfőbb tanácsadója. Az angol és amerikai támogatást is élvező vezetőt annyira megfogta, hogy nemsokára megkapta a mandarin címet is tőle.

Trebitsch terve az volt, hogy átszervezi gazdaságilag és katonailag Kínát. Céljaiba saját bevallása szerint az angolok ellen érzett haragja dominált. Persze igazi konspirátorként tudta, hogy ázsiai angol ellenes háború kirobbantásával párhuzamosan egy európai háborúnak is ki kell törnie. Így nemsokára ismét hajóra szállt, s Tolnai Lajos néven Velencéből Németországba ment. Azért, hogy megkeresse régi barátját Bauer ezredest, hogy katonai és anyagi támogatást szerezzen.

szerzetesként

Az ezredes meglepetésre egy másik kínai diktátor mellé állt. Anyagi forrást sem lehetett szerezni. Senki nem állt mellé. De Vu-Pej-Fut a sikertelenség nem törte meg, s hadba szállt. Bukásra volt ítélve, így Trebitsch lépett. Ahelyett, hogy bukott volna, az utolsó kínai cár biztonságba helyezésében vett részt. Aztán persze menekült. Mert „sokszínűségére” mindig fény derült. 1925-ben már dr. Tandler Leo néven élt a Fülöp-szigeteken. Majd áttelepült az angol fennhatóság alá tartozó Ceylonba, ahol egy buddhista kolostorba vonult.

Itt aztán pár hét alatt megtanulta az ősi buddhista nyelvet, a pálit. S hamarosan a buddhista szerzetesek megbecsült rendjének tagjaként tartották számon. Egy évvel később megtudta, hogy fiát rablógyilkosság miatt kivégzésre ítélték. Gyorsan hajóra szállt, de mire megérkezett Angliába, már fia meghalt.

Ez volt az utolsó alkalom, hogy Európában járt. Bár egyszer még kereste Bauer ezredes egy kínai hatalmai pozícióval, de visszautasította. Utolsó 17 évéről alig tudni valamit. Egyesek szerint e megvilágosodást, a spirituális felemelkedést kereste, de az is lehet, hogy csak el akart tűnni a világ szeme elől…

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!