Minden, ami a felszín alatt rejtőzik

Bizalom

Amikor a másik kezébe letesszük szívünket, az egy igen komoly lépés. Bizalmat igényel, aminek megszerzése és kimutatása igen veszélyes terep. Elvégre sohasem tudhatjuk pontosan, mi van egy másik ember fejében. Olykor előfordul, hogy míg mi baráti érzéseket táplálunk felé, addig ő csupán titkainkra kíváncsi. Érzelmi életünket akarja kifürkészni, vagy egy jó pletyka alapot keres, amivel mások szemében egy rövid időre a figyelem középpontjába kerülhet majd, vagy az is lehet, hogy tényleg szeretne a közelünkbe jutni és megismerni bennünket. Akárhogy is van, a bizalom ma egy igen kényes kérdés. Nehezen lehet kiérdemelni, nyitott gondolatvilág szükséges hozzá, és bátorság, hogy fel merjük tárni önmagunkat egy másik személynek. Eleinte óvatosan lépkedünk az ismeretlen terepen, aztán már kicsit merészebben járunk, végül pedig belerohanunk egy új kapcsolat hálójába.

Ahhoz pedig, hogy valakinek bizalmunkat megszavazzuk, nem árt némi ön és emberismeret. Ha körvonalaiban fel tudjuk mérni egy másik illető személyiségét és gondolatvilágát kapcsolatairól, már könnyebben tudunk jóhiszeműen vagy éppen fenn tartásokkal vele szemben viseltetni. Gyakorlatilag érzelmi életünkbe készülünk valakit beengedni, nem árt az óvatosság és ugyanakkor a lojalitás tükrében megkomponálni lehetőségeink. A mai világban kiadni titkainkat kockázatos vállalkozás. Akár egy új barátságról, akár egy új szerelemről van szó, a rizikót mindig bele kell számítani az adott helyzetbe. Persze nem kell mindenhol rémeket látni és nem is érdemes mindenkiről a legrosszabbat feltételezni, de a józan hozzáállás sokat segíthet egy-egy kényes eset elejét vevésében. Másrészről a világ nem fekete és fehér elemekből épül fel. Életünket a sokszínűség ugyanúgy átjárja, mint ahogy a szivárvány is megjelenik az égbolt peremén.

Ha lassan építkezünk, gondosan lerakva az alapokat, akkor kisebb az összeomlás lehetősége is. Ám, ha eleve összekészített elemekből dolgozunk, nagyobb a gyors kiábrándulásra való eshetőség is. Sokan vagyunk, akik gyors ütemben éljük életünket. Gyors autókat veszünk, gyors kajákat fogyasztunk és gyorsan akarunk új barátságokat és szerelmeket is kötni. Ám a sebesen élt élet megsínyli önmagát. Ha időt szánunk kapcsolatainkra és lassítunk tempónkon, akkor jobban átláthatjuk helyzetünk. Sikeresebben alakíthatjuk érzelmi kapcsolataink, kevesebbet eshetünk pofára, ha elegendő időt szánunk egy-egy ember megismerésére. Ellenben ha hamar bizalmat szavazunk valakinek, akit alig ismerünk, nagyon könnyen pórul járhatunk.

A mértékletesség, a fokozatosság elve egy bizalmi kapcsolat kialakításában kulcsfontosságú. Mert bár lehet, magányosak vagyunk, rettentően vágyunk már egy igazán tartalmas érzelmi kötelékre, de ennek a megszerzése nem önmagunk minél hamarabbi kiadásában rejlik, hanem személyiségünk értékelésében. Hiszen mikor barátokra vagy párkapcsolatra vágyunk önmagunkról szeretnénk egy szép képet készíteni. Szeretetre és támaszra vágyunk a mindennapok taposómalmához és mindezt kívülről akarjuk megszerezni. Még mindig nem értjük, hogy ahhoz, hogy értékes kapcsolataink legyenek, először önmagunkat kell eléggé becsülni. Hiába várjuk mások őszinte érzelmeinek kifejezését, ha a mi sem vagyunk önmagunkkal szemben felelősségteljesek. Mit sem ér a leves, ha nincs hozzá feltét! S ugyanígy semmit sem ér egy kapcsolat, ha nincsenek benne valós érzelmeink.

Olykor mohón és görcsösen vágyunk egy másik ember szeretetteljes elfogadására. Várjuk, hogy feltétel nélkül szeressenek bennünket, de ezért nem akarunk időt vesztegetni. Rengeteg felületes kapcsolatot létesítünk, de minőségi elvárásaink nem léteznek velük szemben. Pedig ha tudnánk, hogy kik vagyunk valójában, mit szeretnénk az életben, azt is gyorsan felismernénk, hogy kiket akarunk bevonzani életünkbe. Kit szeretnénk, hogy maradjon és kinek kellene mennie. Elvégre a barátság és a szerelem is mindig bizalmat igényel. Ám az, hogy kinek szavazzuk meg, s kinek nem adjuk meg talán soha, csakis attól függ, mi magunkat mennyire tartjuk értékesnek. Bízni annyit jelent, hogy gondolatainkat, érzéseinket egy másik ember előtt őszintén feltárjuk. Bízni azt jelenti, hogy szeretem magam és szeretni akarom a másikat is.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!