Nemrégiben olyan hírek láttak napvilágot, melyekből azt tűnt ki, hogy Franciaország példát akar statuálni. Nevezetesen az anorexiás vagy anorexiás kinézetű modelleket száműzi a kifutókról. Ezzel egy hivatalosan soha nem beismert problémával szembesítette a divatvilágot s annak követőit, s egy határozott Nem szócska kíséretében, a világ figyelmét arra irányította, mely már régtől fogva ismeretes. A divatvilág sugallta szépség ideállok, a nőket hátrányosan befolyásolja önértékelésükben, s egy időben jó néhány nőt arra ösztökél, hogy éheztesse magát a vágyott küllemért. Míg a modellek szakmájukból kifolyólag szerződést írnak alá, hogy úgy nézzenek ki, mint a foglalkoztató divat márka (mint munkáltató) megkövetel tőle, s ennek cserébe komoly pénzösszegeket jelentő modell munkákat kötnek vele, addig a hétköznapi nők, kik nincsenek tisztában saját adottságaikkal, az ő példájukat követik tévesen, ezzel komoly testi és lelki problémákat generálva önmaguk számára.
No persze a két dolgot nem szerencsés összemosni. A modell hivatás egy munka. Igaz, könnyebbnek tűnik, mint más munkák, de a valóságban egyáltalán nem az. Még aki nem is követi a divatvilág eseményeit is tudja kik a nagy nevek jelen pillanatban. Ezekkel a modellekkel rendre interjúkat készítenek, olyan orgánumok, amik a hétköznapi problémákkal is foglalkoznak. A modellek rendszerint elmondják, hogy éppen melyik speciális életmód programot követik (amit a munkáltatójuk által foglalkoztatott életmód specialista állított nekik össze), s mellé azt is elmesélik, hogy nekik a speciális étkek és a torna követése a munkájuk részéhez tartozik. Nem mindig egyszerű lemondásokkal élni, s egy-egy kifutó munka előtt közvetlen nem enni, nem inni, hogy testükön a ruha úgy nézzen ki, mint ahogy azt az adott divatház tervezője megálmodta, olykor komoly és fizikailag megterhelő feladat. Mégis sokan úgy tekintenek ezekre a modellekre, mintha példaképek lennének, s ezáltal az olyan hírek, miszerint papírzsebkendőt etetnek velük, hogy kibírják 12 óra hosszáig az étlen szomjúságot, a labilis fiatalokra, akik a testükkel hadilábon állnak hatással vannak.
A testképzavar elterjedését, részben a modell világ diktálta ideáll képek sugallásának tudják be sokan. A helyes énkép kialakítása és fenntartása mellett kardoskodó nők szervezetei igyekszenek a fiatalokat helyes útra és főként helyes életvezetésre tanítani. Ám, amíg a nevezetesebb divatházak tervezői, azt közlik a sajtónak úton-útfélen, hogy minden modell, aki zörgő csontokkal lép fel a kifutókon testi adottságaiból kifolyólag néz ki úgy, ahogy, (ezzel letagadva a nyilvánvaló igazságot), addig minden kísérlet mely a nők helyes énképét hivatott ösztönözni, bukásra volt ítélve. Most azonban Párizs és vele Franciaország, úgy döntött, hogy végre elismeri felelősségét. Bíztató, hogy a divat szülővárosban és anyaországában hozták meg ezt a döntést, mert ez az egész világra hatással lehet. Milánó, Tokió, New York divatházai is csatlakozhatnának hozzá, mert ha sikerül elérni, hogy globális méretű mozgalommá váljon a modellek egészséges kinézete, akkor beszélhetünk pozitív változásról. A fiatalok helyes önértékelése és énképe fontos, hogy a jövő generációi békésen élhessenek. Hogy tudják szeretni magukat szellemi is fizikai szinten és el is fogadják magukat olyannak, amilyenek.
Természetesen az, hogy mennyire valódi ez a kezdeményezés, gyorsan ki fog derülni. Legkésőbb jövő tavasszal, mikor a tervezők kirukkolnak új kampányukkal és melléállnak az anorexia elleni küzdelemnek. Hogy mennyire lehet ebben bízni, azért az egy másik kérdés. A Chanel, a Dior, a Balenciaga és az Yves St. Laurent divatházak diktálják az iramot, őket kell majd figyelni. Köztudott, hogy ezeknek a márkáknak tervezői, a nagyon vékony lányokat alkalmazzák. Persze látszik melyik lány természetes kinézetű, s ki az, aki betegséggel küzdően vékony ezért is borítékolható már most az, hogy lesznek a modell világ szereplői és követői közül, akik kiállnak majd a természetesen sovány modellekért. A tervezők is kicsit finomítanak nyilatkozataikon, de hűek maradnak önmagukhoz. Marad a szlogen, hogy kevesebb anyag kell egy vékony modell ruhájához, bár az anyagiakat felhozni egy ilyen gazdag iparágnál, nem túl hihető. Mégis, talán egy kis változást előidéznek majd.
A fiatalok elfogadják, sőt örülnek majd, hogy nem modell a hivatásuk, s nem kell elvárásoknak megfelelniük. Legalábbis nem egy elferdült, s lehetetlent kívánó elvárásnak. Élhetnek, ehetnek, ihatnak, úgy, ahogyan tetszik. Persze önkontrollt gyakorolva, s főként egészségesen. Mellette pedig a sport beépül életük vezetésébe. Mostanában úgy is divattá kezd válni a mozgás és az egészséges étkezés. Végre egy divat, mely jó dologra ösztökél mindenkit. Ha sikerül a divatházakat maguk mellé állítani, akkor végre elkezdődik a változás. Egy pozitív élet, egészséges énképpel és önelfogadással, melyet aztán átvesz a következő generáció is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: