Manapság nehéz meghatározni kinek, mit jelent nőnek lenni. Keressük önkifejezési módjainkat, mint a bennünk lakozó nő kifejeződését, s fixírozzuk nőtársainkat az utunkon járva. Keressük nekik mi a titkuk. Igyekszünk kitalálni ők, mitől tűnnek nőiesebbnek, mint mi magunk. A kerekebb idomok határozzák meg, ki a nagy betűs Nő? Nem, ez nem lehet egy egész jelenség legfőbb bizonyítéka. De akkor mi az? A megnyilvánulásokban van a titok nyitja? A beszédben? A hanglejtésben? A mozdulatokban? Az illatban? Mitől Nő a nő és miért is szorul ez a kérdés meghatározásra?
A nő misztérium. Vágy, érzelmek, gyengéd mozdulatok összessége, melyet egyikünk jobban, másikunk kevésbé tud önmagában kibontakoztatni. Valahogy elfelejtettük, hogyan kell nőként élni, s amikor olyannal találkozunk, akire rá illik a nagy betűs NŐ fogalma, egy pillanatra megállunk. Zavarba jövünk, hiszen megjelenésünk a másikhoz képest olcsó utánzatnak tűnik, és ezért aztán elkezdjük bújni az aktuális trenddel foglalkozó portálokat és újságokat, hogy felfedezzük, miként válhatnánk igazi Nővé. Persze ezekből az információkból aligha fogjuk önmagunkat újjá építeni. Hiszen a nő az nő és pont. Mindenkinek van egy fajta testi adottsága, személyisége, amiből tudd dolgozni. Attól, hogy magára aggat pár divatos ruhát, még nem lesz belőle a kor ideálja. Nehezen emésszük meg, hogy milyen testtel, milyen fizimiskával áldott meg bennünket a természet, s mindig azon vagyunk, hogy ezeket valamilyen módon korrigáljuk. Arcot festünk, zsírt szívatunk le magunkról, újra és újra új ruhatárat állítunk össze, később már arcot varratunk fel, egyszóval folytonosan elégedetlenek vagyunk, s nem nagyon örülünk nőiességünknek.
Persze vannak nők, akikben alig van meg szikrája a nőisségnek, s igen előfordulnak férfiak, akikben több a női megnyilvánulás, mint egynéhány született nőben. Ha a viselkedésminta tanulható, akkor nincs gond. Mindenki képes nőiesebbé válni. Ám ha abból indulunk ki, hogy vannak születésüktől fogva mini méretben is nagybetűs Nők, akkor már kicsit gondban vagyunk. Meglepő módon ugyanis egy-két kislány igen komoly öntudattal születik a világra. Néhányan klasszikus Nőt kapnak édesanyjuknak, s így elvileg könnyen el tudnák sajátítani azt, hogy hogyan kellene nekik is viselkedni és öltözködni a későbbiekben. Ehhez képest olykor a minta pont az ellenkező hatást kelti, mint gondolnánk, s a kislányok ahelyett, hogy tűsarkúban tipegő Chanel kosztümös nővé válnának felnőtt korukban, inkább slampos hippik még negyven évesen is. Ezzel szemben a hippi anyukák kislányai, akiknek anyjuk, mindenről mutatott mintát, csak a nőiességről nem, csinos, mindig tökéletes megjelenésű felnőtt nővé lesznek hosszú évekkel később.
Vágyaink, lázadásunk megmutatkozik, minden cselekedetünkben. Mint mindenben itt is a hozzáállásunk a titok nyitja. Ha eltudjuk hinni, hogy nőiesek vagyunk, hogy minden ízünkben ezt adjuk tudtára önmagunknak és a világnak, akkor már jó úton járunk. Amíg csak utánozni akarunk, ameddig csak irigységből fakadóan szerepet játszunk, a cél még messze van. A női lét nem csak a testi kifejeződésben rejlik. A női mivolt a tudatból születik, hogy elfogadtuk magunkat, mint az anyatermészet érzékletes alkotását, s merjük vállalni annak teljes tárházát. A nőiesség életforma, vagy ha úgy tetszik életművészet, mert az élet egyik misztériumának is helyet biztosít. Az élet kihordására alkalmas testünk, egyik legfőbb bizonyítéka az Univerzumnak, hogy mi is a szerepünk a világban. Ennek ellenére az anyaság szerepét nem szabad összekeverni a Női szerepvállalással. Tagadhatatlanul hozzátartozik, de ez is csak női mivoltunk egyik megnyilvánulása, ami korántsem az egész misztériumra adott válasz.
A nő maga sokféle lehet, s mindannyiinknak mást is jelent ennek meghatározása. Egyikünk a végzet asszonya, másikunk a bujaság megtestesítője, megint másvalaki a gondoskodó anya, míg akad, aki maga az életre kelt Barbie baba. Egyik szerepkör nem zárja ki a másikat, tehát elmondható, hogy ezek összességében van jelen, minden, ami a Nő fogalma. A gond ott kezdődik, hogy olykor elfelejtjük megélni magunkban ezeket. Pedig a női lét kibontakoztatása önmagunkban, mindennek a kezdete. Éljük meg, hogy Nők vagyunk! Leljük örömünket benne! Ne csak játszunk, hanem higgyük is el, hogy nőiesek és ragyogóak vagyunk, s így azzá válunk mindenki szemében. A női öntudat a siker titka, mondhatni a kulcs a nővé válásunkhoz.

Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: